Posted on

Podľa Innovation Geographies, najnovšej správy realitnej spoločnosti JLL, sa inovatívne firmy snažia zakladať svoje pobočky práve v lokalitách s vysokou koncentráciou talentov. Lokality s inovačným ekosystémom a dostatočnou mierou talentov prekonávajú v oblasti ekonomickej aktivity tie ostatné a zároveň priťahujú realitný kapitál. Report, ktorý analyzoval viac ako 100 miest (naposledy v roku 2019), meria inovácie a talent vo vzťahu k investíciám do nehnuteľností. Globálnej inovačnej scéne dominuje USA pričom v rebríčku 25 najinovatívnejších miest nájdeme aj mestá z Európy a Ázie. Viac sa dozviete v článku.

Najinovatívnejšie mestá. Kto sú svetoví lídri?

Podľa reportu si dominanciu v inovačnej ekonomike držia mestá San Francisco, Londýn a Peking.

V rebríčku za rok 2022 vedie USA s takmer 50 % top trhov. Ako ukazujú najnovšie zistenia, San Jose zostáva hlavným inovačným centrom. Mestám ako Boston a New York sa darí naďalej priťahovať dostatočný kapitál, podniky a talenty vďaka svojej blízkosti k renomovaným univerzitám.

Európa z hľadiska talentov dominuje so svojimi 7 z 15 najlepších miest, zatiaľ čo Londýn a Paríž v rebríčku za rok 2022 vynikajú ako dvaja hlavní hráči. V Ázii zostáva pre priame zahraničné investície (PZI) Singapur ako kľúčový .

25 najinovatívnejších miest na svete

Vychádzajúce hviezdy

K 25 najlepším lídrom pre rok 2022 sa pripájajú Soul a Peking, zatiaľ čo Šanghaj, Berlín a Toronto sa v závese pomaly doťahujú na posty veľmocí talentov a inovácií.

Podobne je to s mestami Tel Aviv a Berlín, ktoré sa podľa reportu JLL na globálnej inovačnej mape rýchlo udomácňujú. Menšie americké mestá, kde spomenieme Austin a Raleigh-Durham, taktiež stúpajú v rebríčku so špecializáciou, ako je pokročilá výroba a biologické vedy.

Centrá talentov - top 25 miest

Menší hráči vidia výrazné zmeny

Indické a čínske mestá, ako napríklad Bengaluru a Guangzhou, svoje inovačné ekosystémy posilňujú. Čo je však zaujímavé, tak menšie lokality „bohaté na talenty“, ako napríklad Denver, Melbourne a Štokholm, pokračujú v priťahovaní vyššej úrovne kapitálu aj talentov.

S cieľom umožniť malým a stredným podnikom (MSP) rásť, inovovať a udržiavať globálne, regionálne a miestne ekonomiky, Svetové ekonomické fórum vo svojej správe o budúcej pripravenosti MSP: Mobilizácia sektora MSP na podporu všeobecnej udržateľnosti a prosperity, zdôrazňuje sériu osvedčených postupov podporovať MSP v tom, aby sa stali lídrami.

Viac informácií o tejto téme môžete nájsť na odkazoch nižšie.

Dôležité odkazy

Tento článok bol pripravený vďaka spolupráci s Innonews.blog a eraportal.sk


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *