Posted on

Európsky týždeň mobility je každoročná iniciatíva, ktorá sa koná v dňoch od 16. do 22. septembra. Mestám či obciam umožňuje otestovať si alternatívne spôsoby udržateľnej dopravy motivovaním jednotlivcov. Ak si počas tohto týždňa zvolíte na dochádzanie do práce či obchodu spôsoby ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či bicykel, pomôžete tak znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu. V neposlednom rade tak svojim správaním môžete minimálne motivovať svoje okolie alebo otestovať si realitu, ktorá vám napovie, či by ste bicyklom dokázali dochádzať do práce aj častejšie ako iba raz v roku.

Aká je zapojenosť do Európskeho týždňa mobility?

Do kampane sa každoročne zapája množstvo sídel z rôznych krajín. V roku 2020 sa zapojilo celkom až 53 krajín s počtom 2945 zaregistrovaných samospráv. Stúpajúci počet prihlásených sídel je viditeľný aj na Slovensku. V roku 2020 sa do kampane pridalo až 55 slovenských miest a obcí.

Bezpečne a zdravo

Tohtoročná téma Európskeho týždňa mobility znie „Bezpečne a zdravo udržateľnou dopravou“. Hlavnou myšlienkou je vzdať hold ťažkostiam, ktoré Európa a svet pociťovali počas pandémie COVID-19. Zároveň to ponúka priestor zamyslieť sa nad príležitosťami na zmeny vyplývajúce z tejto bezprecedentnej zdravotnej krízy v Európe.

Mestá a mestské samosprávy reagovali na pandémiu kreatívnymi a účinnými opatreniami. Tohtoročný týždeň mobility oslavuje nezlomnosť miest a ich úspechy a zároveň sa snaží udržať tento potenciál. Trendy, ktoré sa začali minulý rok, ako napríklad zvyšovanie aktívnej mobility a využívanie mobility s nízkymi alebo nulovými emisiami, vyžadujú ďalšiu podporu. Do popredia tak prichádzajú štyri ústredné témy – duševné a fyzické zdravie, bezpečnosť a reakcia na COVID-19.

Zapojíte sa aj vy?

Dajte nám v ankete vedieť, či sa chystáte zapojiť do iniciatívy Európsky týždeň mobility aj vy osobne ako jednotlivec.

Zapojíte sa do Európskeho týždňa mobility 2021?

Ako sa môže zapojiť samospráva?

Ak ste samospráva a do tejto iniciatívy by ste chceli zapojiť svoju obec či mesto, mali ste tak možnosť urobiť do času začiatku Európskeho týždňa mobility (do 15. septembra) prostredníctvom stránky https://eurotm2021.eurotm.sk/node/62 .

Ak ste však registráciu tento rok nestihli, stále tu ostáva možnosť, zapojiť sa aj bez oficiálnej registrácie a urobiť tak malý krok k udržateľnému životnému prostrediu. Európsky týždeň mobility sa bude opakovať aj v roku 2022.

Napriek tomu aj ak nie ste samospráva, registrovať svoje podujatie na podporu tejto myšlienky môžete celoročne a to na adrese: https://eurotm2021.eurotm.sk/node/64 .

Informácie sme čerpali z https://eurotm2021.eurotm.sk/


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *