Posted on

Ministerstvo hospodárstva SR opäť zverejnilo výzvu pre podniky a teraz navyše aj pre verejnú správu, aby si pokryli formou dotácie zvýšené výdavky na plyn a elektrinu. Podniky môžu žiadať z balíka takmer 280 miliónov eur na prvé tri mesiace tohto roka a verejné subjekty z rozpočtu 200 miliónov eur za celý rok 2023 priebežne. Výzva pre súkromný sektor prijíma žiadosti do začiatku leta a pre verejnú správu je otvorená do februára budúceho roka. Podávať žiadosti však treba priebežne.

Kto môže získať grant?

  • hospodársky podnik, ktorý má odberné miesto na Slovensku (môže byť aj podnik v ťažkostiach a bez ohľadu na právny status či veľkosť)
  • právnická osoba zapísaná v štatistickom registri organizácií, ktorá je zaradená v sektore verejnej správy (samosprávny kraj, obec, mesto, verejná výskumná inštitúcia, kluby, zruženia atď. – konkrétne podmienky nájdeš vo výzve)

Na aké aktivity dostanem grant?

  • ak si firma, preplatiť si môžeš nechať plyn alebo elektrinu za obdobie od 1. januára do 31. marca 2023,
  • ak žiadaš za verejný subjekt, dotáciu na energie môžeš žiadať za celý rok 2023, teda za obdobie od 1. janára do 31. decembra 2023.

Nemôžeš do toho zahrnúť elektrinu a plyn, ktoré si odoberal za účelom výroby elektriny a tepla.

Čo môžem získať?

Pre obe skupiny žiadateľov sa podpora poskytuje vo výške najviac 80 % z celkových nákladov. Za daný mesiac môžeš získať maximálne 200 tisíc eur (za 3 mesiace maximálne 600 tisíc).

  • dotácie sa medzi podnikateľov budú rozdeľovať z balíka 279 820 623 eur,
  • dotácie pre verejnú správu sú k dispozícii vo výške 200 miliónov eur.

Ako a dokedy požiadať?

Žiadosť predkladaj elektronicky (z elektronickej schránky na slovensko.sk), vždy za mesiac daného obdobia spätne (v marci žiadaš za február a podobne, pokyny na prijímanie žiadosti v danom mesiaci sú na oficiálnom webe) prostredníctvom formulára z webu energodotacie.mhsr.sk.

Výzva pre podniky bude otvorená do 30. júna 2023 a pre verejnú správu do 29. februára 2023.

Dôležité odkazy


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *