Podľa nových pravidiel by sa mali Bitcoiny ale aj digitálne meny v Únii začať považovať za peňažné nástroje. Legálny obchod s kryptomenami by sa tak mal zásadne stransparentniť. EÚ zároveň v blockchainovom a kryptoburzovom sektore očakáva viac inovácii.
Európska únia by sa opäť mohla stať lídrom v nastavovaní celosvetových štandardov, tentokrát v oblasti kryptomien a obchodovania s nimi. Nová legislatíva o kryptomenách, ktorú by mal Brusel predstaviť už onedlho, má v prvom rade priniesť do tohto sektora transparentnosť a právne záruky.
Návrh dokumentu, ktorý rieši reguláciu krypto-aktív je možné pozrieť si na tomto odkaze.
Valdis Dombrovskis, podpredseda eurokomisie a eurokomisár zodpovedný za finančnú politiku (jeho agendu pravdepodobne už čoskoro preberie nová írska eurokomisárka Mairead McGuinness, pozn. red.) uviedol, že hlavnou prekážkou v rozvoji trhu s kryptomentami v EÚ je nedostatok právnej istoty.
„Pre Európu je to dobrá šanca, aby posilnila svoje medzinárodné postavenie a stala sa globálnym tvorcom noriem, pričom sa európske spoločnosti môžu stať lídrami nových technológii v oblasti digitálneho financovania,“ dodal Dombrovskis
Začiatkom roka 2020 existovalo na svete viac ako 5 100 kryptomien. Celkový objem krypto-trhu predstavuje v súčasnosti takmer 100 miliárd eur (k dátumu písania tohto článku).
Nové pravidlá
Zatiaľ čo niektoré kryptomeny v súčasnosti spadajú pod existujúce pravidlá EÚ, mnohé ich dokážu obchádzať. V dôsledku fragmentácie vnútroštátnych pravidiel na jednotnom trhu čelia potom používatelia kryptomien zásadným rizikám. Európska komisia preto prišla s úpravou existujúcich pravidiel pre kryptomeny. Cieli na dobre formulovanú a adresnú reguláciu s prísnym dohľadom.
Na novej legislatíve pre kryptomeny pracuje Európska komisia už vyše roka. V decembri otvorila verejné konzultácie, čo podnietilo k zapojeniu aj najväčšie technologické firmy na svete, vrátane Google a PayPal.
Ich výsledkom bola štúdia, ktorá naznačila najdôležitejšie priority budúcej legislatívy. Medzi ne Komisia zaradila nutnosť definovať všetky typy kryptomien, vrátane tzv. stablecoinov, akou je aj digitálna Libra firmy Facebook, a bezpečnostných tokenov.
Kryptomeny chce zahrnúť aj do smernice o trhoch s finančnými nástrojmi. Nastaviť by sa mal aj režim pre platformy, založené na technológii blockchain.
Jednotný trh
Jedným z najdôležitejších aspektov právnych predpisov bude aj vytvorenie jednotného trhu pre kryptomeny. To umožní, aby sa tieto nové formy peňažných nástrojov mohli predávať naprieč hranicami EÚ.
Podľa predsedu bruselskej Federácie blockchainu Bruna Schneider-Le Saoua bude kľúčové, aby sa kryptografické formy peňazí začali v Európe uznávať ako finančné nástroje. To by podľa neho umožnilo zahrnutie takéhoto druhu obchodovania medzi zákonné nástroje Európskej únie, ktoré v súčasnosti riadia obchodné odvetvia.
Pri kryptomenách sa na transfer peňazí nevyžaduje prítomnosť tretej strany. Kryptomena sa k príjemcovi dostane priamo od odosielateľa vďaka kryptografii, ktorá zaručuje bezpečnosť celého procesu, ale aj absolútnu anonymitu zainteresovaných strán.
Bitcoin je v súčasnosti najpopulárnejšou a najhodnotnejšou kryptomenou na svete, no popularita rastie aj kryptomenám Ethereum, Dash, Tether, či EOS.
Podľa nedávnej štúdie platformy Crystal prebehlo v rokoch 2013 až 2019 najviac operácii v kryptomenáh v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve a v Hong Kongu. Z krajín EÚ s nimi najviac obchodovali Malťania a Fíni.
Návrh zákona EÚ o kryptomenách
Kryptomeny, ktoré sa podľa smernice o trhoch s finančnými nástrojmi kvalifikujú ako „finančné nástroje“ (napr. tokenizované akcie alebo tokenizované dlhopisy), už v minulosti podliehali právnym predpisom EÚ o trhoch s cennými papiermi. Tieto pravidlá však predchádzali vzniku kryptoaktív a DLT.
To by mohlo brzdiť inováciu. Dňa 24. septembra 2020 preto Komisia navrhla pilotný režim pre trhové infraštruktúry, ktoré sa chcú pokúsiť obchodovať a vyrovnať transakcie s finančnými nástrojmi vo forme kryptomeny.
Režim PILOT umožňuje výnimky z existujúcich pravidiel a umožňuje regulačným orgánom a spoločnostiam testovať inovatívne riešenia využívajúce blockchainy.
Pre ďalšie kryptomeny, ktoré sa nekvalifikujú ako „finančné nástroje“, ako sú úžitkové alebo platobné tokeny, navrhla Komisia 24. septembra osobitný nový rámec, ktorý by nahradil všetky ostatné pravidlá EÚ a vnútroštátne pravidlá, ktoré v súčasnosti upravujú vydávanie, obchodovanie a uchovávanie takýchto kryptomien.
Toto nariadenie o trhoch s kryptoaktívami – MiCA – bude podporovať inovácie a zároveň chrániť spotrebiteľov a integritu búrz s kryptomenami.
Navrhované nariadenie sa nevzťahuje iba na subjekty vydávajúce kryptomeny, ale aj na spoločnosti poskytujúce služby okolo týchto kryptomien, ako napríklad na spoločnosti prevádzkujúce digitálne peňaženky, ako aj na kryptomenové burzy.
Ďalšie informácie možno nájsť v tlačovej správe Komisie a sprievodnom tlačovom memorande.
Pan-Európsky regulačný „sandbox“ blockchainu
Sandbox je zriadenie, ktoré združuje regulačné orgány, spoločnosti a technologických odborníkov, aby testovali inovatívne riešenia a identifikovali prekážky, ktoré vznikajú pri ich zavádzaní.
Európske partnerstvo v oblasti blockchainu plánuje v spolupráci s Európskou komisiou celoeurópsky regulačný „sandbox“ pre prípady použitia v EBSI a mimo EBSI, vrátane prípadov prenosnosti údajov, dátových priestorov B2B, inteligentných zmlúv a digitálnej identity (Self-Sovereign Identity) v zdravotníctve, životnom prostredí, mobilite, energetike a ďalších kľúčových odvetviach. Sandbox sa má uviesť do prevádzky v rokoch 2021 až 2022.
Článok prevzatý z ec.europa.eu a euractiv.sk
Pozrite si tiež:
Redakčný tím magazínu grantUP
Ak sa Ti článok páčil, zanechaj nám recenziu na Facebooku.