Posted on

V dňoch 20. až 21. septembra 2022 sa v košickom Kulturparku otvoria brány už 4. ročníka najväčšej inovačnej a technologickej konferencie a veľtrhu u nás SLOVAKIATECH FORUM – EXPO 2022. Predstavitelia vedy, výskumu, univerzít, firiem a štátu pod jednou strechou prestavia to najlepšie, čo v oblasti nových technológií a inovácií na Slovensku máme. Sloganom tohtoročného SlovakiaTechu je „Technology supporting Humanity.“ Počas 2 dní sa na 3 pódiách vystrieda viac ako stovka domácich a zahraničných spíkrov z prostredia technologických firiem, startupov a investorov.

Energetická kríza je predo dvermi, no situácia má riešenia! O vodíku a elektromobilite, ale aj o vesmírnych technológiách a modernom zdravotníctve budú na SlovakiaTech 2022 hovoriť domáci a zahraniční experti.

Hlavné témy konferencie

 • SUSTAINABILITY DecarbonisationTech
 • CONNECTIVITY AerospaceTech
 • LONGEVITY HealthTech

SlovakiaTech 2022 sa zameria na bezuhlíkové technológiíe, jadrovú energetiku, využitie vodíka, elektromobilitu a veľkokapacitné úložiská energií. Prinesie novinky z oblasti vesmírnych technológií, vesmírnej dopravy, turizmu, či ťažby nerastných surovín, ako aj komunikácie a riadenia družíc, či problematiky vesmírneho odpadu.

Ako to vyzeralo na SlovakiaTech 2021 – Panelová diskusia

Domáci a zahraniční experti predstavia aj budúcnosť digitálneho zdravotníctva, využívanie moderných aplikácií, telemedicíny a dát na lepšiu diagnostiku v zdravotníctve, či napríklad aplikácie rozložiteľných implantátov a virtuálnu realitu v medicíne.

Prvý deň

V utorok 20. septembra 2022 Rada slovenských exportérov v rámci panelu SUSTAINABILITY DecarbonisationTech in Energy predstaví Transformáciu energetiky a inovácie vo svetle aktuálnych udalostí na Ukrajine. JAVYS (Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a. s.) uvedie Malé modulárne reaktory: Budúcnosť jadrovej energetiky. Globsec v bloku venovanom udržateľnosti priblíži Mestské bezuhlíkové technológie.

V ďalšom bloku DecarbonisationTech in Mobility SARIO (Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu) predstaví Príbehy úspešných investícií na východnom Slovensku, SlovakiaTech zas vysvetlí Ako reformovať inovačný ekosystém.

Druhý deň

V stredu 21. septembra 2022 v paneli CONNECTIVITY AerospeceTech Slovak Space Office uvedie prednášku Space Jobs – Vesmírny sektor a jeho príležitosti a SARIO priblíži Budúcnosť leteckého priemyslu na Slovensku. V samostatnom paneli LONGEVITY HealthTech spoločnosť AGEL odprezentuje Budúcnosť slovenských nemocníc.

SlovakiaTech ponúkne priestor aj domácej startupovej scéne na samostatnom pódiu DEEP TALK STAGE Slovak Startup World. SLOVCA (Slovenská asociácia private equity a rozvojového kapitálu) uvedie hneď dve témy: Bankové financovianie vs. Private debt a Zákutia investovania do technologických startupov.

Špičkoví Slováci

„Tento ročník SlovakiaTechu venujeme bezuhlíkovým technológiám, vodíku, obnoviteľným zdrojom energie a udržateľnosti. Svet musí rýchlejšie reagovať na zmeny klímy aj obmedzenú dostupnosť fosílnych zdrojov energie. Príďte v septembri do Košíc a uvidíte, že i Slováci dokážu vynájsť špičkové technológie šetrné k našej planéte,“ uviedol prezident SlovakiaTechu Juraj Miškov.

Ako to vyzeralo na SlovakiaTech 2021
Ako to vyzeralo na SlovakiaTech 2021 – Juraj Miškov

Bývalý minister hospodárstva je presvedčený, že nemôžeme čakať len na to, čo a kedy urobí vláda. „Snažíme sa vytvoriť účinný trojuholník medzi vládou, firmami a univerzitami a práve SlovakiaTech Forum – Expo 2022 je na to vynikajúcou príležitosťou“, myslí si zakladateľ podujatia venovanému inováciám a novým technológiám Juraj Miškov.

Konferencia je určená pre odbornú verejnosť, zástupcov technologických a inovatívnych firiem, zástupcov verejnej správy, univerzít, vysokých škôl, vedy a výskumu, ale aj pre študentov odborných stredných a vysokých škôl.

Sprievodné podujatia

K sprievodným podujatiam SlovakiaTech 2022 bude patriť aj výstavná časť – EXPO: Expozícia TUKE Technickej univerzity v Košiciach; Expozícia UPJŠ Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach; Expozícia STU Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Expozícia UNIZA Žilinskej univerzity v Žiline, Expozícia SPU Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ako aj WORKSHOPY a iné sprievodné aktivity.

Návštevníci SlovakiaTechu môžu naživo uvidieť prvý slovenský vodíkový športový automobil Matador MH2, slovenský vírnik NISUS od spoločnosti Jokertrike, iBross – model mobilnej veže riadenia letovej prevádzky alebo ochutnať kávu od robotického baristu.

Ako to vyzeralo na SlovakiaTech 2021 - lietajúce auto
Ako to vyzeralo na SlovakiaTech 2021 – Lietajúce auto

Kľúčoví speakri

 • Matthew GRIFFIN (UK), svetovo uznávaný futurista, medzinárodný spíker, poradca pre vlády a firmy po celom svete, ktorý pomáha budovať a viesť inkluzívnu, udržateľnú budúcnosť. Založil a vedie Inštitút 311. Medzi Matthewových klientov patria kráľovské rodiny, svetoví lídri, vlády G7 a G20 a dobre známe nadnárodné spoločnosti vrátane Accenture, Aon, Arm, BCG, Centrica, Credit Suisse, Decathlon, Dentons, Deloitte, GEMS, Huawei, Lego, Legal & General, LinkedIn , Microsoft, Qualcomm, RWE, SAP, Samsung, T-Mobile a mnoho ďalších.

 • Arash AZAMI (NL), futurista, vynálezca, mysliteľ, hudobník a podnikateľ. Pracuje na koncepte „Internetu energie“ (IoE), ktorý má poskytnúť prepojenie s obnoviteľnými zdrojmi pre každú ľudskú bytosť. V roku 2010 založil svetovo prvú energeticky nezávislú spoločnosť. Založil think-tank Kamangir a je priekopníkom energetických inovácií poháňaných technológiami ako blockchain a umelá inteligencia. Je poradcom niekoľkých vlád a nadnárodných spoločností, mentorom v oblasti sociálneho podnikania pre absolventov MBA INSEAD a členom fakulty na Singularity University so sídlom v Kalifornii.

 • Stewart ROGERS (UK), Editor-at-Large v Dataconomy, výkonný redaktor v Grit Daily, technologický novinár a zakladateľ startupu v utajení zameraného na udržateľnosť. V premiérovom keynote prejave na konferencii SlovakiaTech 2022 vysvetlí pomocou najnovšieho výskumu a údajov, prečo sústreďujeme svoju pozornosť na nesprávne miesta, a ukáže, na čo sa zamerať, aby sme dosiahli výrazný a trvalý pozitívny efekt v udržateľnosti. Rogers tiež vysvetlí, ako môžeme myslieť a konať inak, aby sme čo najrýchlejšie a najefektívnejšie pomohli zvrátiť škody napáchané na Zemi, aby sme ju udržali obývateľnú pre všetky budúce generácie.

 • Lucien ENGELEN (NL), generálny riaditeľ spoločnosti Transform.Health a keynote rečník o budúcnosti zdravia. Je inovačný a globálny stratég pre digitálne zdravie. Jeho cieľom je vytvoriť udržateľné globálne zdravie (starostlivosť) pre všetkých. Hovorí o tom, ako prepojenie technológie a posilnenia postavenia pacienta vytvára impulz pre delokalizáciu zdravotnej starostlivosti a presun údajov v rukách pacientov prostredníctvom technológií a vytvára nové spôsoby starostlivosti o zdravie. Jeho modus operandi je vždy vyzývavý až provokatívny, ale vždy technorealistický.

 • Shafi AHMED (UK), svetovo uznávaný profesor, mnohými cenami ocenený chirurg, učiteľ, futurista, inovátor a podnikateľ. Ahmed je v súčasnosti laparoskopický kolorektálny chirurg špecializujúci sa na kolorektálny karcinóm v nemocniciach The Royal London a St Bartholomew’s Hospital. Jeho poslaním je zlúčiť svet medicíny, globálneho vzdelávania, virtuálnej a rozšírenej reality, s cieľom demokratizovať a rozšíriť chirurgické vzdelávanie, aby bolo cenovo dostupné pre každého. Chce využiť silu konektivity, ktorá umožňuje spravodlivú chirurgickú starostlivosť.

 • Christian KUMAR (UK), má za sebou viac ako 30-ročnú kariéru v oblasti podnikových financií, investičného bankovníctva a správy majetku. Christian vytvoril model nasadenia „založený na dopyte“, ktorý umožňuje rýchlu komercializáciu nápadov, metódu oceňovania a financovania s cieľom motivovať zainteresované strany a zároveň minimalizovať riziká pre investorov. Christian je rezidentným podnikateľom na The Open University a hosťujúcim lektorom na Univerzite v Modene, kde vyučuje inovačný manažment a podnikanie. Invazívne mentorujeme spoločnosti s 3-5 ročnou víziou strategického rastu. Christiana podporuje vysoko kvalifikovaný medzinárodný poradenský tím, aby vyhovoval potrebám dnešného sektora podnikových financií a investičného bankovníctva. S portfóliom 6 spoločností a viac ako 22 investíciami v oblastiach Leisure, Med Tech, Construction a Energy dokázal Christian postaviť moderný súkromný kapitálový dom v súlade s meniacim sa prostredím dopytu investorov.

 • Norbert WERNER (SK), profesor a vedúci výskumnej skupiny vysokoenergetickej astrofyziky na Katedre teoretickej fyziky a astrofyziky Masarykovej univerzity. V roku 2008 získal doktorát na Holandskom inštitúte pre výskum vesmíru a na Utrechtskej univerzite, kde sa venoval najmä fyzike a chemickému obohacovaniu horúcich plynov prestupujúcich zhluky galaxií a kozmickú sieť. Predtým 8 rokov pôsobil na Stanfordskej univerzite. V súčasnosti je vedeckým koordinátorom pre UV vesmírny ďalekohľad QUVIK, ktorý je kandidátom na českú národnú vedeckú družicu.

Kedy a kde?

 • Termín: 20. a 21. septembra 2022
 • Miesto: Kulturpark, Kukučínova 2, 040 01 Košice
 • Otvorenie podujatia: 9.00 hod.

Registrácia

Vstup na konferenciu je bezplatný! Podmienkou je on-line registrácia cez stránku www.slovakiatech.sk/registracia.

Program, informácie o podujatí, spíkroch a vystavovateľoch nájdete na www.slovakiatech.sk

Zdroj: Tlačová správa


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *