Posted on

Európska Komisia ponúka dvakrát ročne 5-mesačné platené stáže na riaditeľstvách, inštitúciách a agentúrach EÚ s cieľom pracovať na dosiahnutí priorít EÚ a získavať tak medzinárodné skúsenosti.

Prihlásiť sa na platenú stáž môžete do 29. januára. Ak bude vaša žiadosť úspešná, pracovať v Bruseli môžete začať už v októbri 2021. Predtým je však potrebné spĺňať nejaké podmienky. Aké, to sa dozviete v článku nižšie.

Kto sa môže prihlásiť na stáž?

Podľa kritérií oprávnenosti je stáž otvorená všetkým občanom EÚ bez ohľadu na vek. Istý počet miest je vyhradený aj pre ľudí z tretích krajín. Aby ste však boli oprávneným žiadateľom, musíte spĺňať naslednovné podmienky:

 1. Absolvovali ste štandardné trojročné vysokoškolské štúdium (180 kreditov), ktorý zodpovedá úplnému bakalárskemu štúdiu alebo jeho ekvivalentu. O prihlášku sa môžete uchádzať iba vtedy, ak máte osvedčenie alebo úradné potvrdenie svojej univerzity o tom, že máte tento titul.
 2. Nemať žiadne predchádzajúce pracovné skúsenosti akéhokoľvek druhu, dlhšie ako 6 týždňov v akejkoľvek inštitúcii, orgáne alebo agentúre, delegácii, s členmi Európskeho parlamentu (EP) alebo s generálnymi advokátmi na Súdnom dvore Európskej únie (EUCJ).
 3. Máte veľmi dobrú znalosť jazykov:
  V prípade ADMINISTRATÍVNEHO TRÉNINGU – musíte mať veľmi dobrú znalosť (úroveň C1 alebo 2) v dvoch úradných jazykoch EÚ, z ktorých jeden musí byť procesný jazyk: angličtina alebo francúzština alebo nemčina.
  Pokiaľ ide o TRANSLATION STRAINEESHIP na Generálnom riaditeľstve pre preklad (DGT) – musíte byť schopní prekladať do svojho materinského jazyka z dvoch ďalších úradných jazykov EÚ.

Koľko za stáž dostanem?

Klasická otázka, ktorá bude iste zaujímať každého. Preto sme pre vás túto informáciu zistili z FAQ samotnej stránky výzvy. Príspevok na živobytie pre stáž v roku 2021 bude 1 229,32 EUR mesačne.

To znamená poberanie tohoto príspevku počas 5-tich mesiacov stáže. Na druhej strane je ale potrebné povedať, že Brusel je mimoriadne drahé miesto. Pre predstavu, cena šálky kávy v kaviarni začína na 3,50 eur.

Harmonogram

Podávanie žiadostí:

 • od 5. januára 2021 (12:00, poludnie bruselského času)
 • do 29. januára 2021 (12:00, poludnie, bruselského času)

Hodnotenie žiadostí:

 • Predbežná selekcia:  február – marec
 • Kontrola oprávnenosti uchádzačov: apríl – máj

Výber úspešných uchádzačov a následne kroky:

 • Rezervácie: jún – september
 • Samotná stáž: 1. októbra 2021 – 28. februára 2022

Ako sa prihlásiť?

Postup podávania žiadosti pozostáva z troch krokov: registrácia do EU Login, vyplnenie formulár žiadosti a odoslanie. Ak sa chcet na stáž prihlásiť, začnite na tomto odkaze.

Pozrite si tiež


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *