Posted on

Objem investícií do technologických firiem každoročne stúpa a doposiaľ nikdy nebolo k dispozícii toľko kapitálu ako dnes. Šťastie a pozitívne investičné rozhodnutia prajú pripraveným startupom. Práve pripravenosť tých najambicióznejších, no stále rizikových, podporuje aj Európska rada pre inovácie (EIC) už od roku 2014. A na svojom konte má aj prvých jednorožcov. Čo sú to vlastne jednorožce a kentaury, ktoré sú top firmy, ktoré vzišli z EIC a kto najviac do takýchto startupov investuje? Všetko sa dozviete v článku.

Úsvit mýtických stvorení

Keď investorka Aileen Lee v roku 2013 pôvodne vymyslela termín „jednorožec“ (angl. unicorn), označujúci mladú technologickú firmu s trhovou hodnotou 1 miliardy USD, existovalo iba 39 spoločností, ktoré boli považované za jednorožce. V roku 2015 ich bola stovka a v roku 2018 dosiahol ich počet 250. Následne trend pokračoval v exponenciálnom raste. Na konci roku 2021 máme na svete 1 600 jednorožcov.

Vypočujte si Podcast 29 | V roku 2021 pribudli každý deň 2 jednorožce. Ako ich objavuje Európa? (EIC Accelerator)

Len v tomto roku sa vo svete zrodili každý deň minimálne dva technologické jednorožce, čo je takmer dvakrát viac, ako tomu bolo minulý rok. Napriek vzniku nových firiem v Európe majú stále najviac najúspešnejších techfiriem Spojené štáty americké. Z 1 600 firiem vo svete, ktorých hodnota presiahla miliardu dolárov, má v Spojených štátoch sídlo až 853 z nich. V Číne je 280 takýchto firiem, v Európe 268 (viac v článku Innonews.blog).

Kde sa nachádzajú? Na svete je aktuálne 170 jednorožcových miest (mestá, kde má sídlo aspoň jeden jednorožec), z ktorých sa 65 nachádza v Európe.

Vývoj jednorožcových miest. Zdroj: Dealroom.co
Vývoj jednorožcových miest. Zdroj: Dealroom.co
Jednorožcové mestá v Európe. Zdroj: Dealroom.co
Jednorožcové mestá v Európe. Zdroj: Dealroom.co

Portfólio EIC: 2 jednorožce a 91 kentaurov

Deep Tech Europe Report 2021 dokumentuje výsledky a vplyv pilotnej fázy EIC od roku 2014 do roku 2020. Počas tohto obdobia EIC podporilo 5 500 startupov a MSP, ktorých celkové investície, predovšetkým od rizikového kapitálu, ale aj od korporácií, národných podporných bánk a iných, dosiahli 9,6 miliardy EUR a kumulatívna valuácia podporených firiem je približne 50 miliárd EUR, vrátane 91 kentaurov (spoločnosti s valuáciou nad 100 miliónov EUR) a 2 jednorožcov (valuácia spoločnosti nad 1 miliardu EUR).

Rast spoločností v portfóliu EIC možno merať z hľadiska ich prevádzkových výnosov a počtu zamestnancov. Spoločnosti v portfóliu EIC v priemere za posledné dva roky zvýšili svoj obrat o viac ako tretinu a za rovnaké obdobie sa ich zamestnanosť zdvojnásobila.

Len za posledný rok sa hodnota portfólia spoločností EIC zvýšila o viac ako 50 %. Podľa najnovších odhadov sa celkové ocenenie všetkých spoločností podporovaných EIC pohybuje medzi 38,2 až 50,6 miliardami EUR (v závislosti od metodiky oceňovania). V porovnaní s minuloročným kumulovaným zhodnotením (20,1 až 28,3 miliardy EUR) to predstavuje tempo rastu približne 54 % pre všetky spoločnosti s dostupnými údajmi.

Následné investície po EIC

Investície do spoločností po ich podpore z EIC sa v rokoch 2020 a 2021 rýchlo zvýšili. V prvých šiestich mesiacoch roku 2021 prilákali spoločnosti z portfólia EIC investície vo výške viac ako 2,1 miliardy EUR, aby sa pridali k 2,6 miliardy EUR získaným v roku 2020. Rastúci počet kôl financovania v neskoršej fáze (séria B a C), ako aj osem veľkých kôl (megarounds – viac ako 100 miliónov EUR) vrátane investičného kola vo výške viac ako 250 miliónov EUR (Hydrogenics v roku 2019).

Väčšina (8,4 miliardy EUR, 85 %) pochádzala z kapitálových investícií (equity investments) a zvyšná suma pochádzala z dlhového financovania, IPO a akvizícií. Celkovo 31 spoločností podporených EIC dosiahlo počiatočné verejné ponuky (IPO) a ďalších 96 spoločností absolvovalo akvizíciu. Veľké európske spoločnosti boli zodpovedné za 65 % týchto akvizícií, pričom 30 % pochádzalo zo Spojených štátov a dve zo strany japonských spoločností.

Firmy z portfólia EIC s najväčšou valuáciou

Tu je top 5 najhodnotnejších firiem, ktoré získali v úvodných fázach podporu zo schémy EIC:

  1. Cellink (valuácia 2,7 mld €) súčasťou skupiny BICO, ktorá rieši problematiku Bio Convergence, teda ako vytvoriť ľudské tkanivá a orgány pomocou buniek z našich vlastných tiel, čím si pripravíme cestu k záchrane životov a dokonca si z nás urobíme vlastných darcov orgánov, znížime odmietnutie orgánov a vyriešime problém s nedostatkom darcov. Kombinujú technológie ako robotika, AI, pokročilá genomika a bioprinting. Viac o ceste spoločnosti v článku Innonews.blog
  2. BioArctic (valuácia 1,3 mld €) je švédska biofarmaceutická spoločnosť zameraná na vývoj nových liečebných postupov, ktoré riešia príčiny porúch ovplyvňujúcich centrálny nervový systém. Tieto typy liečby sa bežne označujú ako „modifikátory choroby“. Ovplyvňujú základnú patológiu ochorenia a vedci dúfajú, že môžu zastaviť alebo výrazne oddialiť progresiu ochorenia. Ide o veľký posun paradigmy od dnešných terapií orientovaných na symptómy.
  3. Verbit.ai (valuácia 0,9 mld €) ponúka riešenie prepisu textu a hovoreného slova s podporou umelej inteligencie v reálnom čase a poskytuje najvyššiu presnosť (99%) pre zákazníkov ako sú súdy, (e)vzdelávanie, ľudí s postihnutím, médiá a biznis segment.
  4. Hailo (valuácia 0,9 mld €) ponúka prelomový mikroprocesor jedinečne navrhnutý na zrýchlenie vstavaných (embedded) aplikácií AI na okrajových vstupných zariadeniach (edge devices – routery, stitche, MAN/WAN zariadenia).
  5. Azelio (valuácia 0,78 mld €) realizuje revolúciu v solárnej energetike – poskytuje systém dlhodobého skladovania energie, ktorý nepretržite produkuje čistú energiu ako elektrinu a teplo s nulovými emisiami.ä
Zoznam firiem podporených EIC s najvyššou hodnotou.
Zoznam firiem podporených EIC s najvyššou hodnotou.
Zdroj: Deep Tech Europe Report 2021

Kto do startupov investuje?

Spoločnosti EIC financuje rôznorodý súbor investorov vrátane investorov rizikového kapitálu, podnikových investorov rizikového kapitálu, národných podporných bánk a iných.

Typy investorov do firiem, ktoré získali podporu EIC
Typy investorov do firiem, ktoré získali podporu EIC
Zdroj: Deep Tech Europe Report 2021

Najväčšími investormi sú zatiaľ BPIFrance, Atomico, HV Capital a OurCrowd, ktorí kumulatívne investovali viac ako 300 miliónov EUR do radu spoločností EIC.

 Zoznam najvýznamnejších investorov do firiem, ktoré získali podporu EIC
Zoznam najvýznamnejších investorov do firiem, ktoré získali podporu EIC Zdroj: Deep Tech Europe Report 2021

Dôležité odkazy

Tento článok bol prezvatý z Innonews.blog


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *