Posted on

Keďže miera zaočkovanosti v Európe narastá, univerzity opäť otvárajú svoje areály a pripravujú sa na prezenčné vyučovanie. Bude však na študentoch, či sa rozhodnú preukázať svoju bezinfekčnosť. Úplne zaočkovaných je približne 70 % populácie EÚ. Európske univerzity teda plánujú v novom akademickom roku, po dlhých mesiacoch prerušovania a dištančného vzdelávania, privítať študentov späť v posluchárňach a seminárnych miestnostiach. V prvých dňoch pandémie COVID-19 univerzity na celom svete zatvorili svoje areály a presunuli kurzy do online prostredia. Neskôr mnohé inštitúcie zaviedli hybridné formáty, ale vyučovanie a výskum boli napriek tomu vážne narušené. Prečítajte si prehľad toho, ako sú na tom univerzity v niektorých krajinách EÚ.

Univerzity v Rakúsku

V Rakúsku je minister vedy Heinz Fassman optimistický. Univerzity budú môcť počas nadchádzajúcej zimy vykonávať svoju činnosť fyzicky. „Som si istý, že sa nám podarí reštartovať v čo najväčšej miere,“ povedal Fassman na stretnutí ôsmich tirolských univerzít v Innsbrucku. Asi 58 % Rakúšanov je úplne očkovaných.

Počas letného semestra použila Univerzita v Innsbrucku na odhadnutie rizika infekcie medzi študentmi odporúčanie očkovania, testovania a zotavenia, ktorá je v nemecky hovoriacom svete známa aj ako pravidlo 3G. Iba študenti, ktorí boli očkovaní, testovaní alebo sa zotavili z choroby, sa mohli zúčastniť osobných kurzov a skúšok a rezervovať si miesto v univerzitnej knižnici.

Chceme sa toho držať v zimnom semestri,“ povedal Bernhard Fügenschuh, prorektor pre vzdelávanie v Innsbrucku.

Univerzita využíva sociálne médiá, aby študentov informovala o najnovších pravidlách a bezpečnostných opatreniach. „Pretože k nám prichádza veľká časť našich študentov z iných európskych krajín a mnoho študentov pracuje interdisciplinárne, budeme naďalej poskytovať rozsiahle informácie o bezpečnostných opatreniach a možnostiach očkovania,“ povedal Fügenschuh.

Rakúska vláda nechala na univerzity, aby rozhodli, aké uvoľnené by mali byť ich pravidlá týkajúce sa COVID-19. Podmienkou však je, že sa musia držať zásady 3G.

V niektorých inštitúciách je riziko infekcie vyššie ako v iných. Súkromná obchodná škola Management Center Innsbruck (MCI) má študentov z celého sveta, ktorí sú následne umiestnení na stáže do súkromných spoločností. „Musíme tu byť obzvlášť opatrní,“ povedal rektor Andreas Altmann.

Prísnejšie pravidlá plánuje zaviesť aj tirolská súkromná univerzita, pretože školí študentov zdravotníctva, ktorí sú počas štúdia v priamom kontakte s pacientmi. „To odôvodňuje prísnejší prístup,“ povedala rektorka Sandra Ückertová.

Aký spôsob vysokoškolskej výučby vám vyhovuje?

V Nemecku a Rumunsku motivujú k očkovaniu

Predseda nemeckej konferencie rektorov Peter-André Alt varoval študentov, že univerzity nebudú môcť poskytovať bezplatné testy, a vyzval ich, aby sa dali zaočkovať pred začiatkom akademického roka. „Pokrok v očkovacej kampani v zásade určí, aké možnosti akcie budú mať univerzity v zime k dispozícii,“ povedal. Niečo viac ako 60% nemeckej populácie je úplne očkovaných.

Podobné pravidlá platia aj na rumunských univerzitách. Bezplatné testy nie sú k dispozícii. To znamená, že očkovanie zostáva najlacnejšou možnosťou, ako sa študenti vrátiť do univerzitných prednáškových sál.

Babeș-Bolyai University (UBB), najväčšia inštitúcia vysokoškolského vzdelávania v krajine, otvorila vo svojom areáli očkovacie centrum a odporúča prichádzajúcim študentom, aby absolvovali očkovanie pred začiatkom kurzov v októbri.Spolu so študentskou radou UBB pomôžeme študentom s očkovaním, aby sme sa mohli vrátiť do bežných ubytovacích a vyučovacích podmienok,“ povedal rektor Daniel David.

Vo Francúzsku ani do kaviarne

Vo Francúzsku urobil prezident Emmanuel Macron kontroverzný krok začiatkom tohto roka, keď obmedzil prístup neočkovaných ľudí do reštaurácií, kaviarní a na akcie. V júli francúzska ministerka vysokého školstva, výskumu a inovácií Frédérique Vidalová uviedla, že kríza sa ešte neskončila. Vyzvala tiež študentov, aby sa nechali očkovať. Vakcína je „našou najlepšou zbraňou proti znovuzavedeniu nových obmedzení vo vysokých školách“, povedal Vidal.

Podľa údajov francúzskej agentúry pre verejné zdravie sa až 71% študentov očkuje alebo vyjadrilo svoje želanie tak urobiť v blízkej budúcnosti. Takmer 80% celej populácie bolo očkovaných aspoň jednou dávkou.

Nepovinné očkovanie

Európska komisia koncom augusta oznámila, že 70% populácie EÚ je úplne očkovaných. Ale nárast infekcií spôsobený agresívnejším variantom Delta vírusu SARS-CoV-2 spôsobuje, že sa predstavitelia verejného zdravotníctva obávajú možného nárastu hospitalizácií a úmrtí v nadchádzajúcom chladnom období.

Komisia chce, aby národné vlády urobili viac pre presvedčenie svojich obyvateľov, aby sa dali zaočkovať. Niektoré krajiny pritom znižujú priemer EÚ. Napríklad v Bulharsku je úplne zaočkovaných iba niečo cez 16 % populácie.Musíme zaplniť medzeru imunity a dvere pre nové varianty, a preto musia očkovanie vyhrať preteky nad variantmi,“ povedala komisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová.

Napriek potenciálu vakcín výrazne obmedziť štvrtú vlnu infekcií COVID-19 a zabrániť ďalšiemu zmutovaniu vírusu do nebezpečnejších variantov, krajiny EÚ sa vyhli tomu, aby boli vakcíny povinné.

Poľský prezident Andrzej Duda na pondelňajšom zasadnutí ministrov povedal, že je proti povinnému očkovaniu. Ľudia by sa mali mať možnosť slobodne rozhodnúť, či ho absolvujú. V Poľsku je zatiaľ zaočkovaná takmer polovica populácie.

Poľskí predstavitelia sa zdráhajú použiť donucovacie prostriedky a nútiť učiteľský zbor a študentov dať sa očkovať. V prípade študentov a školákov vláda odporučila rodičom, aby prevzali úlohu presviedčania o výhodách očkovania. „Ak sú k tomu ľudia nútení, budeme mať skutočne zlú sociálnu situáciu, ktorá výrazne zhorší náladu,“ povedal Duda.

Británia sa vracia k prezenčnej forme

Aj vo Veľkej Británii sa v novom akademickom roku univerzity vracajú k fyzickému vyučovaniu.

V liste pre študentov Claire Morganová, prorektorka Cardiffskej univerzity, uviedla, že nový akademický rok bude „čo najbližším návratom k normálu”, pričom univerzita plánuje poskytovať osobné vyučovanie na akademickej pôde a znova otvoriť knižnice, kaviarne, reštaurácie a ubytovanie.

Univerzity UK zverejnili kontrolný zoznam, ktorý má inštitúciám vysokoškolského vzdelávania pomôcť zistiť, ako bezpečne začať akademický rok nový akademický rok.

Zdroj informácií: sciencebusiness.net


One Reply to “Univerzity v EÚ sa pripravujú na štart „normálneho“ akademického roka”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *