Európska komisia zverejnila nové vydanie Európskeho prehľadu výsledkov inovácií za rok 2024 – European Innovation Scoreboard. Inovačná výkonnosť EÚ sa naďalej zlepšuje stabilným tempom, pričom od roku 2017 dosiahla nárast o 10 percentuálnych bodov a medziročný rast bol v porovnaní s rokom 2023 na úrovni 0,6 percentuálnych bodov. Slovensku však naďalej patria posledné priečky.
Aké sú hlavné zistenia?
- Spomedzi inovačných lídov Dánsko naďalej zastáva najvyššiu pozíciu v EÚ v oblasti inovácií. Za ním nasledujú Švédsko (bolo na čele rebríčka v rokoch 2017 – 2022), následne Fínsko a Holandsko.
- Vo výkonnostnej skupine silných inovátorov sa nachádza Belgicko (v roku 2023 patrilo do skupiny inovačných lídrov), Rakúsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko (kleslo zo 7. miesta), Cyprus, Estónsko (po prvýkrát zaradené medzi silných inovátorov ) a Francúzsko.
- Do skupiny miernych inovátorov bolo zaradené Slovinsko, Španielsko, Česko, Taliansko, Malta, Litva, Portugalsko, Grécko a Maďarsko.
- Vo výkonnostnej skupine nových (začínajúcich) inovátorov sa nachádza Chorvátsko, Poľsko, Slovensko, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko.
EÚ v globálnom kontexte
EÚ si zachováva silnú pozíciu a vykazuje dobré výsledky vo väčšine ukazovateľov vrátane malých a stredných podnikov (MSP) zavádzajúcich inovácie výrobkov, procesov a technológií súvisiacich so životným prostredím. EÚ stále čelí výzvam v porovnaní so svojimi hlavnými svetovými konkurentmi v oblastiach, akými sú duševné aktíva, spolupráca medzi inovatívnymi MSP a výdavky na výskum a vývoj v podnikateľskom sektore.
Inovační lídri majú obzvlášť atraktívne výskumné systémy a majú silné postavenie v oblasti digitalizácie. Silní inovátori preukazujú svoju výkonnosť v inovačných ekosystémoch (inovácie výrobkov a podnikov). Medzi miernymi inovátormi existuje celý rad pozitívnych trendov, a to najmä rozvoj spolupráce v oblasti výskumu. Noví inovátori celkovo preukázali pozitívnu trajektóriu inovačnej výkonnosti, avšak naďalej zaostávajú.
Hoci sa rozdiely v inovačnej výkonnosti medzi silnými inovátormi a miernymi inovátormi v rokoch 2017 – 2024 mierne znížili, rozdiely medzi inovačnými lídrami a novými inovátormi sa stali vypuklejšie. Naďalej pretrvávajú aj geografické rozdiely, pričom inovační lídri a väčšina silných inovátorov sa nachádzajú prevažne v severnej a západnej Európe a mnohí mierni a začínajúci inovátori v južnej a východnej Európe.
Ako sa umiestnilo Slovensko?
Slovensko (24. miesto spomedzi krajín EÚ a 29. miesto v celkovom rebríčku) spadá do výkonnostnej skupiny nových inovátorov (emerging innovators) s výkonnosťou na úrovni 65,1 % priemeru EÚ, čo je nad priemerom úrovne skupiny nových inovátorov.
Súhrnný inovačný index Slovenska má hodnotu 71.6 , čo predstavuje mierne zlepšenie, pričom v porovnaní s rokom 2023 sa jeho hodnota zvýšila o 1,5 bodu a od roku 2017 sa index celkovo zvýšil o 2,6 bodu.
Výkonnosť inovácií na Slovensku sa však zlepšuje pomalšie ako priemer EÚ, takže hoci Slovensko dosahuje pokrok, nedrží krok s celkovým zlepšením na úrovni EÚ. V dôsledku toho sa relatívna pozícia Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ nezlepšuje tak, ako by mohla v prípade, že by dosiahla alebo prekročila priemerné tempo rastu inovačnej výkonnosti v EÚ.
Profil výsledkov Slovenska poukazuje na niekoľko kľúčových silných a slabých stránok. Krajina vyniká vo vývoze stredne a vysoko technologických výrobkov a v predaji new-to-market a new-to-firm inovácií a v inováciách v oblasti emisií jemných prachových častíc do ovzdušia. Slovensko však čelí výzvam v oblasti mobility ľudských zdrojov vo vede a technike (HRST) medzi jednotlivými pracovnými miestami, výdavkov na výskum a vývoj v podnikateľskom sektore a dizajnových aplikácií.
Čo je Európsky prehľad výsledkov inovácií?
Európsky prehľad výsledkov inovácií (European Innovation Scoreboard – EIS) je každoročná publikácia Európskej komisie, ktorá poskytuje porovnávacie hodnotenie inovačnej výkonnosti členských štátov EÚ, 12 susedných európskych krajín (po prvýkrát vrátane Moldavska) a vybraných globálnych konkurentov. Prehľad je založený na 32 ukazovateľoch týkajúcich sa hospodárstva, podnikania, inovačných profilov, riadenia a politického rámca, zmeny klímy a demografie.
Dôležité odkazy
Zdroj: slord.sk
Pozrite si tiež:
Redakčný tím magazínu grantUP
Ak sa Ti článok páčil, zanechaj nám recenziu na Facebooku.