Posted on

V dňoch od 14. do 15. septembra 2021 sa v košickom Kulturparku otvoria brány už 3. ročníka najväčšej technologickej konferencie na Slovensku a medzinárodného inovačného a technologického veľtrhu SLOVAKIATECH FORUM – EXPO KOŠICE 2021. Podujatie bude unikátnou príležitosťou pre stretnutie slovenských a zahraničných odborníkov z oblasti vedy, výskumu, inovácií, priemyselných technológií, dopravy a logistiky, energetiky, životného prostredia a vzdelávania. Zároveň pôjde o jedinečnú možnosť prezentácie vedeckého a inovačného potenciálu slovenských firiem. Témou podujatia SlovakiaTech 2021 je „Humanity meets Technology / Technology meets Humanity“.

Viac ako 100 speakrov

Ako uviedol prezident SlovakiaTechu Juraj Miškov, „počas 2 dní sa na 3 pódiách vystrieda viac ako stovka domácich a zahraničných spíkrov z prostredia technologických firiem, startupov a investorov. Podľa Miškova, „Slovensko potrebuje po kríze naštartovať inováciami!“

Zakladateľ SlovakiaTechu a bývalý minister hospodárstva je presvedčený, že nemôžeme čakať len na to, čo a kedy urobí vláda. „Každý z nás sa môže pričiniť o to, aby sme po koronakríze opäť rozbehli slovenskú ekonomiku, zvýšili jej výkon i atraktivitu a práve SlovakiaTech Forum – Expo 2021 je na to vynikajúcou príležitosťou“, myslí si zakladateľ podujatia venovanému inováciám a novým technológiám Juraj Miškov.

Tri pódiá súčasne

HUMANITY MEETS TECHNOLOGY: uvedie bloky Food evolution, Human evolution, Privacy Evolution, Skills and Edu evolution.

 • FOOD EVOLUTION (14.9.2021, utorok, 9.00 hod.) predstaví vertikálne hydroponické poľnohospodárstvo, bioprodukciu, mäsové. alternatívy, biohacking, úpravu génov a monitorovanie poľnohospodárskych plodín.
 • HUMAN EVOLUTION (14.9.2021, utorok, 13.00 hod.) predstaví zdravotnú starostlivosť, prediktívnu medicínu, náhradné diely pre ľudí – 3D tlač, implantáty pre ľudí – RFID mikročipy, wearables a genomiku.
 • PRIVACY EVOLUTION (15.9.2021, streda, 9.00 hod.) predstaví kybernetickú bezpečnosť, ochranu údajov, úniky dát, safe computing, význam a použitie metaúdajov.
 • SKILLS and EDU EVOLUTION (15.9.2021, streda, 13.00 hod.) predstaví vzdelávanie v oblasti digitálnych a iných zručností, rozšírenú realitu – VR / AR, IOT a Blockchain.

TECHNOLOGY MEETS HUMANITY: predstaví bloky Factory evolution, Retail evolution, Green evolution, Mobility and Energy evolution.

 • FACTORY EVOLUTION (14.9.2021, utorok, 9.00 hod.) predstaví automatizáciu v priemysle, robotov, digitálne továrne, IOT, IOS, big data a cloud computing.
 • RETAIL EVOLUTION (14.9.2021, utorok, 13.00 hod.) predstaví samoobslužný maloobchod, elektronický obchod, riešenia na mieru, platobné riešenia a obchodné modely predplatného.
 • GREEN EVOLUTION (15.9.2021, streda, 9.00 hod.) predstaví zelené mestá, zelené budovy, zelené domy a zelenú energiu.
 • MOBILITY and ENERGY EVOLUTION (15.9.2021, streda, 13.00 hod.) predstaví E-mobilitu, vodíkovú mobilitu, mobilitu na poslednú míľu, drony, vertikálny vzlet a pristátie (VTOL), technológie autonómnej jazdy a zdieľanú mobilitu.

CAPITAL MEETS IDEAS:

 • Na najmenšom z pódií s kapacitou cca 70 účastníkov budú prebiehať prezentácie, prípadové štúdie a panelové diskusie medzi začínajúcimi podnikateľmi, start-upermi a investormi z fondov ponúkajúcimi venture a private equity kapitál.
 • Tiež aj blok venovaný Safety & Privacy (Máme bezpečnosť a súkromie v našich rukách?) – 2 workshopy venované bezpečnosti a ochrane súkromia.
 • V utorok, 14. septembra bude prebiehať samostatná konferencia Raw Materials Day 2021 – spoločne za vyššou inovačnou úrovňou regiónu. V spolupráci s Fakultou baníctva, ekológie riadenia a geotechnológií (TUKE).

Kto by sa mal zúčastniť?

Konferencia je určená pre odbornú verejnosť, zástupcov technologických a inovatívnych firiem, zástupcov verejnej správy, univerzít, vysokých škôl, vedy a výskumu, ale aj pre študentov odborných stredných a vysokých škôl.

Súčasťou bude aj expo

K sprievodným podujatiam SlovakiaTech 2021 bude patriť aj výstavná časť – EXPO GALÉRIA: Expozícia TUKE Technickej univerzity v Košiciach; Expozícia UPJŠ Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, expozície slovenských technologických firiem, rovnako aj prezentácia priemyselných a kolaboratívnych robotov, ako aj prezentácia úplne nového AirCar naživo počas celej konferencie.

Hviezdni rečníci tohto roka

 • Andrew Keen, označovaný za jedného zo „100 najviac prepojených mužov“ časopisu GQ. Je jedným z najznámejších a najkontroverznejších komentátorov digitálnej revolúcie na svete. Napísal päť kníh vrátane najpredávanejšieho „Kultu amatéra“, „Internet nie je odpoveďou“ a „Ako opraviť budúcnosť“. Režíroval a napísal film 2020 „Ako opraviť demokraciu“ a je moderátorom populárnych podcastov „Keen On Capitalism“.
 • Mark Post, farmakológ a profesor vaskulárnej fyziológie na Maastrichtskej univerzite. V roku 2013 ako prvý na svete predložil dôkaz o koncepcii kultivovaného mäsa a vyrobil hovädzí hamburger z kultivovaného mäsa metódou in vitro. Ľudia si podľa neho môžu v budúcnosti „vypestovať“ svoje vlastné mäso, bez nutnosti ďalšieho zabíjania zvierat.
 • Heli Tiirmaa Klaar, špeciálna veľvyslankyňa pre kybernetickú diplomaciu a odborníčka kyberbezpečnosť z Ministerstva zahraničných vecí Estónska. V rokoch 2012 až 2018 pôsobila ako vedúca koordinácie kybernetickej politiky v European Union External Action v Bruseli. V minulosti pracovala ako estónska národná kybernetická koordinátorka a vypracovala prvú svetovú stratégiu kybernetickej bezpečnosti.
 • Gerrie Smits, odborník na digitálnu transformáciu a blockchain technológie pre firmy. Ako vraví, pomáha organizáciám ktoré už nie sú „digitálne“. Snaží sa prinútiť ľudí, aby pochopili škodlivý vplyv na obchodné modely a na koncepty ako sú reputácia, správa vecí verejných a dôvera, a dokonca aj vplyv na spôsob akým žijeme a pracujeme.
 • Christian Weinberger, vodíkový evanjelizátor a bývalý hlavný poradca pre pokročilé priemyselné technológie a koordinátor vodíkovej mobility v Európskej komisii pre vnútorný trh, priemysel, malé a stredné podniky a podnikanie. Momentálne pôsobí ako senior adviser v Hydrogen Advisers.

SlovakiaTech 2021

 • Júlia Nagyová, mladá košičanka, ktorá vytvorila jedinečnú rehabilitačnú aplikáciu pomáhajúcu pri rehabilitácii pacientov s obrnou lícneho nervu. Projekt Face Rehab získal 1. miesto na celoeurópskom inovačnom dni v Paríži.
 • Štefan Klein, vynálezca, konštruktér, pilot a profesor dizajnu je autorom prelomového lietajúceho Aeromobilu. V súčasnosti finalizuje prípravu svojho úplne nového konceptu lietajúceho auta AirCar, ktoré bude schopné letieť vo výške až 3 km a svojimi parametrami bude podobné športovému automobilu. Letová rýchlosť bude 250 km/h a dolet až 1000 km. Na SlovakiaTechu premiérovo predstaví prvý funkčný prototyp lietajúceho automobilu AirCar, ako aj víziu novej ekologickej dopravy v Bratislave.
 • Janjaap Ruijssenaars, medzinárodne uznávaný architekt, urbanista a vynálezca známy svojimi inovatívnymi projektmi, ako napríklad: Gravity Energy – patentovaná technika, ktorá využíva všadeprítomnú silu gravitácie na výrobu elektrickej energie efektívnejším spôsobom,  Plávajúca posteľ kus nábytku na magnetickom poli, ktorý bol ocenený najlepším vynálezom roka, Krajinný dom nekonečná budova bez konca alebo začiatku, ktorá môže byť vytlačená v 3D tlačiarni a Štvorcový dom – s revolučnou technológiou terasovitého bývania.
 • Harin Sellahewa (UK) Expert v oblasti umelej inteligencie. V poslednej dobe rozšíril svoju prácu na rozšírenú   realitu (AR) a virtuálnu realitu (VR) s osobitným záujmom o ich využitie vo vzdelávaní. Vedie projekt Education 4.0.

Záštita najvyšších autorít

O kvalite a úrovni konferencie svedčí aj fakt, že záštitu nad SlovakiaTech Forum – Expo 2021 prevzala väčšina ministerstiev. Konkrétne ide o Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo investícícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Okrem toho sa konferenciu podujali zastrešiť aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Kto je za tým?

Organizátorom SlovakiaTech Forum – Expo je Slovak Invest Agency (SIA), nezisková organizácia – Slovenská agentúra pre podporu malých a stredných investícií, vydavateľ publikácie Investor´s Guide Slovakia (investorská príručka). Odborným garantom je PhDr. Juraj Miškov, prezident SlovakiaTech Forum – Expo a bývalý minister hospodárstva SR.

Podľa prezidenta SlovakiaTech Forum – Expo Juraja Miškova, „súčasné technológie ovplyvňujú naše životy v miere, ktorá bola kedysi nepredstaviteľná. Menia spôsob ako pracujeme, ako nakupujeme, ako sa dopravujeme. Menia tvár našich miest a obcí, kancelárií a domácností. Zároveň prinášajú nové riešenia, ktoré nám dokážu predĺžiť život, zlepšiť starostlivosť o svoje zdravie alebo zvýšiť kvalitu života, ktorý žijeme. Učia nás novým zručnostiam, ale prinášajú aj nové výzvy, napríklad, ako sa brániť prílišnému zasahovaniu do nášho súkromia. Technológie môžu byť našim skvelým pomocníkom, ak nájdeme spôsob ako ich ovládať bez toho, aby oni ovládli naše životy.“

Kedy, kde a ako sa registrovať?

SlovakiaTech sa uskutoční počas dvoch dní od 14. do 15. septembra 2021 v Kulturparku na Kukučínovej 2 v Košiciach. Detailný program a časový rozvrh všetkých prezentácií nájdete na stránke  https://www.slovakiatech.sk/program.

Dobrou správou je, že vstup na podujatie je bezplatný a podmienkou je iba registrácia prostredníctvom linku www.slovakiatech.sk/registracia.

Foto: slovakiatech.sk


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *