Posted on

Noc výskumníkov je podujatie, ktoré sa organizuje každý rok po rôznych mestách Európskej únie súčasne. Účelom je propagácia a popularizácia vedy u všetkých vekových kategórií, prioritne však u detí a mladších ročníkov, ktoré predstavujú budúcnosť európskej vedy a výskumu.

Tento rok sa podujatie kvôli pandémii nemôžu uskutočniť v takej forme, ako sme boli zvyknutí. Preto sa organizátori rozhodli priniesť cieľovým skupinám zážitok aspoň cez online priestor.

Noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 27. novembra 2020 a všetky potrebné informácie nájdete na stránke nocvyskumnikov.sk.

Atmosféra na Noci výskumníkov

Minulý rok sme mali príjemnú povinnosť. Vytvoriť video z Európskej noci výskumníkov, zachytiť atmosféru tohto jedinečného podujatia a priblížiť ju mlašímm aj starším.

V Košiciach na Slovensku, kde sme navštívili toto podujatie, nás prekvapila srdečnosť detí a úprimný záujem o vystavené atrakcie. Deti sa aktívne zapájali do diskusií s výskumníkmi a boli skutočne zvedavé.

Európska noc výskumníkov sa koná súčasne v 30 krajinách Európskej únie. Presnejšie, doteraz bolo zapojených 371 európskych miest, čo v minulom roku predstavovalo okolo 1,5 milióna návštevníkov a realizovalo sa 55 projektov.

Noc výskumníkov je v podstate grant

Možno ste o tom nevedeli, ale Európska noc výskumníkov je v podstate projektom v rámci programu Horizont, konkrétne Akcie Marie Sklodowska-Curie, a môžete sa o ne uchádzať tiež.

Ak sa pýtate, či ste správnou osobou, ktorá požiada o takýto grant, tak odpoveďou je, že každý právny subjekt v rámci EÚ je oprávnený. Môžete sa uchádzať o akúkoľvek aktivitu, ktorá zvýši vnímanie výskumu v spoločnosti, najmä však u mladých vekových skupín.

Stručné podmienky žiadosti o grant si môžete prečítať na tejto stránke. Je však potrebné preštudovať si všetky podmienky výzvy, ktorá bude zverejnená na webovej stránke MSCA – možnosti financovania sekcie.

Výzva na predkladanie žiadostí na budúci rok musí byť predložená do 12. januára 2021. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *