Posted on

V decembri Európska komisia schválila nové pracovné programy pre Horizont Európa na najbližšie dva roky. Orientovať sa v týchto dokumentoch je dôležité z niekoľkých dôvodov. Na jednej strane sa tam dozvieš informácie o tom, kedy a aká výzva bude zverejnená. Na druhej strane sa pri každej z týchto výziev dozvieš aj dodatočné informácie – aký rozpočet plánuje Komisia pri výzve prerozdeliť, koľko projektov v danej výzve bude podporených a podobne. V článku nájdeš link na pracovné programy podľa témy, o ktorú máš záujem. Prvé výzvy boli zverejnené už v decembri.

Ako sa v dokumente orientovať?

Ak si otvoríš jeden z Pracovných programov, vybehne na teba niekoľko stoviek strán. Radíme ti však nezľaknúť sa a nezabaliť to hneď na začiatku ak to s medzinárodnými projektami myslíš vážne. Stačí sa naučiť, ako sa v tomto rozsiahlom pdf dokumente orientovať.

Najlepšie je využívať funkciu ctrl+F (pri macbookoch použi command+F) a zadať kľúčové slovo témy, ktorú hľadáš (napr. health, raw materials, virtual reality, internet of things a podobne). Vo výsledku sa ti objaví niekoľko tém, ktoré si stačí podrobnejšie preštudovať a nájsť informácie, ktoré potrebuješ. Ak sa ti objaví priveľa výsledkov, skús kľúčové slovo viac špecifikovať (napr. digitalization in health, virtual reality cultural heritage). Ak sa ti nezobrazia žiadne výsledky, skús použiť synonymá týchto slov alebo obmenu poradia.

Čo je výzva, téma a destinácia?

Ďalšou vecou, ktorú je dobré rozlišovať, je pojem výzva, téma a destinácia. Progam Horizon Európa sa v rámci II. piliera delí na jednotlivé Klastre, inak povedané tematické oblasti. Tieto Klastre nesú názov ako Health; Digitalizácia, priemysel a vesmír; a podobne.

Každý Klaster obsahuje tzv. Destinácie, ktoré akoby riešia osobitnú oblasť v rámci Klastra. Napríklad v Klastri 4: Digitalizácia, priemysel a vesmír je niekoľko Destinácií, z ktorých jedna sa venuje dátam, druhá nerastným surovinám a tak ďalej. V Pracovných programoch nájdeš aj podrobný popis každej z Destinácií.

Čo si však ľudia najčastejšie mýlia, sú výzvy a témy. Prakticky si stačí pamätať, že Výzva zastrešuje viacero tém. Teda Výzva (napr. STRATEGIC AUTONOMY IN DEVELOPING, DEPLOYING AND USING GLOBAL SPACE-BASED INFRASTRUCTURES, SERVICES, APPLICATIONS AND DATA 2023 (HORIZON-CL4-2023-SPACE-01)) má vyššiu úroveň a pod ňou sú témy (napr. Modern, flexible and efficient European test, production and launch facilities HORIZON-CL4-2023-SPACE-01-23).

V kóde výzvy si môžeš všimnúť, že téma má o jednu úroveň vyššiu špecifikáciu, teda za číslom výzvy 01 je ešte dodatočné číslo témy 23). Hádam sme to vysvetlili dostatočne zrozumiteľne 😉

Čo sa dozvieš z Pracovných programov?

V jednotlivých Pracovných programoch nájdeš tieto informácie:

  • záväzný plán výziev a tém programu Horizont Európa na roky 2023 a 2024,
  • popis jednotlivých Destinácií, z ktorých vieš vyvodiť, aké projekty budú podporené,
  • rozpočet na jednotlivé výzvy a témy
  • informácia o počte podporených projektov v každej z tém
  • informácia o tom, koľko asi financií môžeš požadovať na svoj projekt v konkrétnej téme
  • informácie o požadovaných aktivitách, úrovni TRL a potrebných výstupoch projektu
  • ďalšie informácie o oprávnenosti, rozsahu aktivít či limite podávaných strán.

Kde nájdem Pracovné programy?

Všetky Pracovné programy pre jednotlivé Klastre grantovej schémy Horizont Európa sú už momentálne v platnosti a nájdeš ich na Funding & Tender Opportunities Portal, čo je oficiálny portál Európskej komisie.

Postup: Rozklikni si „Work programme & call documents„, ďalej „2023-2024“ a tam si vyber oblasť, ktorú potrebuješ.

Dôležité odkazy


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *