Posted on

Európske krajiny čelia čoraz častejším prírodným nebezpečenstvám, ako sú extrémne poveternostné javy, povodne a zosuvy pôdy. Projekt MedEWSa (2023–2027) sa zameriava na vývoj interoperabilného systému včasného varovania (MHEWS), ktorý má zlepšiť pripravenosť a reakcie na tieto hrozby. MedEWSa spája krajiny Európy, Stredomoria a Afriky s cieľom zvýšiť odolnosť miest a podporiť medzinárodnú spoluprácu.

Hlavné ciele projektu?

Projekt MedEWSa patrí k iniciatíve WMO „Včasné varovanie pre všetkých“ (EW4All) a zameriava sa na vytvorenie spoľahlivej a interoperabilnej siete systémov včasného varovania. Tieto systémy pomáhajú vládnym organizáciám a občianskej spoločnosti lepšie zvládať prírodné riziká a zvyšovať pripravenosť na prírodné katastrofy.

Jedným z kľúčových aspektov projektu je partnerský prístup, kde mestá s podobnými rizikami spolupracujú na výmene poznatkov a stratégií. Príkladom takejto spolupráce sú Košice na Slovensku a Tbilisi v Gruzínsku, ktoré sa zameriavajú na riešenie problémov spôsobených povodňami a zosuvmi pôdy.

Spolupráca na predpovediach a výstrahách

Na nedávnom seminári, ktorý sa konal 5. septembra 2024, sa stretli zástupcovia Slovenska a Gruzínska, aby diskutovali o zlepšení predpovedania povodní a riadenia katastrof. Medzi účastníkmi boli zástupcovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a Národnej environmentálnej agentúry Gruzínska (GNEA). Tieto krajiny zdieľali svoje skúsenosti a plány na zlepšenie systémov včasného varovania, ako aj na lepšiu koordináciu reakcií na viaceré nebezpečenstvá.

Budovanie kapacít a zapojenie komunít

MedEWSa kladie dôraz na budovanie kapacít a zvýšenie zapojenia zainteresovaných strán. Projekt zahŕňa školenia zamerané na predpovedanie a manažment prírodných rizík pre odborníkov, prvú pomoc a zraniteľné komunity. Dôležitou súčasťou je aj tvorba nástrojov, ktoré budú slúžiť miestnym komunitám a organizáciám pri zvládaní prírodných katastrof.

Pripojte sa k projektu MedEWSa

Miestne zainteresované strany, najmä z Košického kraja, sú vítané, aby sa zapojili do projektu a prispeli k jeho úspešnej realizácii. MedEWSa podporuje dobrovoľné zapojenie organizácií, ktoré majú záujem prispieť k zlepšeniu systémov včasného varovania a pripravenosti na katastrofy.

Súčasťou projektu je firma KAJO, ktorá je jedna z najaktívnejších organizácií súkromného sektora na Slovensku v rámci programu Horizont Európa a sústredí sa prevažne na klimatické témy.

Viac informácií o projekte MedEWSa, jeho cieľoch a prebiehajúcich aktivitách nájdeš na oficiálnej webovej stránke MedEWSa.

Dôležité odkazy:


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *