Posted on

Svetový deň boja proti rakovine je globálna zjednocujúca iniciatíva vedená Úniou pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC). Zvyšovaním svetového povedomia, zdokonaľovaním vzdelávania a katalyzáciou osobných, kolektívnych a vládnych opatrení spolupracujú na reimaginácii sveta, v ktorom sú milióny ľudí zachránení pred rakovinou, ktorej sa dá predísť, a prístup k liečbe a starostlivosti o život pri zachovaní rakoviny je pre všetkých rovnaký.

Komunita EIT sa prostredníctvom inovácií, ktoré menia život, podieľa na riešení tejto výzvy. Uvádzame troch nominovaných na cenu EIT z minulých rokov, ktorí vám predstavia ako bojujú proti rakovine prostredníctvom svojich inovatívnych a jedinečných riešení.

Martin Boutiere – Nutr’Avenir – výživa pre onkologických pacientov

Pacientom s rakovinou sa bežne podáva strava s vysokým obsahom bielkovín, aby bojovali s podvýživou, čo znamená riziko rastu nádoru. Nutr’Avenir je predklinická platforma zameraná na výživu pacientov s rakovinou podstupujúcich chemoterapiu.

Neexistuje žiadna iná platforma na výskum enterálnej výživy tohto druhu. Projekt zníži chorobnosť a úmrtnosť pacientov s rakovinou podstupujúcich chemoterapiu. Umožní opatrovateľom zabezpečiť pozitívny vplyv na zdravotný stav, mieru zotavenia a kvalitu života ich pacientov. Systémy zdravotnej starostlivosti budú následne profitovať z úspešnej a ekonomicky efektívnej možnosti liečby rakoviny.

V roku 2020 získal Martin Boutiere druhé miesto v súťaži EIT CHANGE Award, ktorá oceňuje absolventov vzdelávacích programov EIT, ktorí podnecujú inovácie a podnikanie a inšpirujú k zmene pre udržateľnú budúcnosť. Martin absolvoval  magisterský titul v odbore technologických inovácií v zdravotníctve na univerzite v Grenoble Alpes, ktorý je labelovaný pod značkou EIT. Viac sa o jeho projekte dozviete v tomto videu.

Maria Sievert – Inveox – zlepšená diagnostika

Inveox rieši najväčší problém a bezpečnostné riziko v histopatológii zavedením prvého automatizačného systému na svete pre zadávanie vzoriek. Použitím veľkých dát a umelej inteligencie umožňuje spoločnosť Inveox diagnostiku rakoviny rýchlejšiu a bezpečnejšiu.

Medzi jedným až pätnástimi percentami vzoriek tkaniva je náchylných na zámeny, kontamináciu alebo stratu. To môže viesť k falošne pozitívnym a falošne negatívnym výsledkom. Produkty spoločnosti Inveox sú navrhnuté tak, aby tomu zabránili.

V roku 2019 získala Maria Sievert druhé miesto za cenu EIT Woman Award. Spoločnosť Inveox zvíťazila v EIT Health Headstart v roku 2018 a to pomohlo novému podniku pri rozširovaní jeho siete. Viac sa o jej projekte dozviete v tomto videu.

Laura Soucek – Peptomyc – terapeutika proti nádorom

Proteín Myc sa nachádza vo väčšine prípadov rakoviny u ľudí a hrá významnú úlohu pri raste nových nádorov. Je ťažké ho napadnúť liekmi kvôli jeho umiestneniu v jadrách buniek a jeho úlohe pri delení zdravých buniek.

Spoločnosť Peptomyc sa pri vytváraní terapeutík schopných bojovať proti týmto proteínom Myc spolieha na peptidy, ktorá je ďalšou základnou zložkou bunky. Riešenie od Peptomyc je založené na peptide ako novou možnosťou liečby rakoviny. Liečba je netoxická, nespôsobuje rezistenciu, zvyšuje priemernú dĺžku života pacientov a je možné ju použiť v kombinácii so štandardnou chemoterapiou alebo imunoterapiou.

V roku 2018 získala Laura Soucek prvú cenu EIT pre verejnosť. Spoločnosť Peptomyc získala podporu prostredníctvom troch rôznych programov EIT Health programmes. Viac sa o jej projekte dozviete v tomto videu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *