Posted on

COVID-19 je každodennou témou domácností už takmer rok. Zamysleli ste sa už ale niekedy nad tým, koľko nás stojí výskum na COVID-19 ? Ak by ste mali peniaze a mohli zvrátiť boj s koronavírusom, koľko a do čoho by ste investovali Vy ? Čo ak by ste mali takmer neobmedzený zdroj peňazí a jediné čo sa od Vás žiada, je vyhrať boj s koronavírusom?

Európska komisia zverejnila údaje, podľa ktorých sa do výskumných projektov COVID-19 v roku 2020 investovalo až 469 miliónov EUR.

105 projektov na riešenie COVID-19

Celkovo bolo podporených 105 projektov v boji proti COVID-19. Peniaze sa rozdelili nasledovne:

  • Najviac financií bolo priradených pre 45 projektov, zameraných na klinické štúdie, vyžiadali si 118,9 milióna EUR 
  • Výskum vakcín získal 108,2 milióna EUR, ktoré boli prerozdelené medzi 4 projekty.
  • Ďalších 27 projektov v hodnote 88,3 mil. EUR sa zameralo na krízové ​​riadenie a pripravenosť a 28 projektov v hodnote 53,4 mil. EUR bolo zameraných na zvýšenie odolnosti zdravotného systému.
  • Na výskum a analýzu biológie vírusu SARS-CoV-2 boli zameraných 28 projektov s rozpočtom 38,2 miliónov EUR.
  • Na poslednej priečke skončilo 11 projektov zameraných na opatrenia v oblasti verejného zdravia. Na svoj výskum ziskali 12,3 milóna EUR.

Financovanie projektov prebehlo prostredníctvom výziev na financovanie z programu Horizont 2020. Je zaujímavé, že prvá výzva bola zahájená 30. januára 2020, teda v ten istý deň, keď Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila COVID-19 za stav ohrozenia verejného zdravia.

Výskum stále pokračuje – toto sú najväčšie projekty

Európska komisia okrem iného celkovo investuje už 1 miliardu EUR z programu Horizont 2020 do výskumu súvisiaceho s pandémiou, z čoho bolo mobilizovaných 780,8 milióna EUR.

178,5 milióna EUR bolo pridelených na vývoj vakcín vrátane financovania vakcíny Pfizer / BioNTech, ktoré boli ako prvé schválené na použitie v EÚ.

Pridelených bolo aj 100 miliónov EUR Koalícii pre epidemiologickú pripravenosť na inovácie, ktorá vložila peniaze do portfólia vakcín COVID-19.

Ďalších 25,3 milióna EUR smerovalo do partnerstva európskych a rozvojových krajín v oblasti klinických skúšok.

Granty v hodnote 171,6 milióna EUR boli poskytnuté aj menším projektom prostredníctvom Európskej rady pre inovácie a Európskeho inovačného a technologického inštitútu.

Správa prevzatá zo https://sciencebusiness.net 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *