Podniky sa od apríla budú môcť uchádzať o financie na rozvoj zelenej energie a modernizáciu energetickej infraštruktúry z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR. Ministerstvo hospodárstva avizuje až 9 výziev už od apríla. V priebehu 12 mesiacov sa tak Slovákom naskytne možnosť čerpať prostriedky z balíka viac ako 220 miliónov eur na podporu nových obnoviteľných zdrojov energie, repowering a zvyšovanie flexibility sústavy. Viac informácií sa dočítate v článku.
Kto sa bude môcť zapojiť?
Podľa podmienok uvedených v štátnej schéme, grant bude môcť prijať fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba.
V zásade, finančnú podporu budú prijímať malé a stredné podniky (MSP) ako aj veľké podniky. Za podnik sa považuje každý subjekt, ktorý vykonáva hospodársku činnosť bez ohľadu na jeho právnu formu
Aké oblasti budú podporené?
V rámci výziev bude možné žiadať prostriedky investičné projekty zamerané na nové obnoviteľné zdroje, teda:
- na výstavbu nových zariadení na priamu výrobu elektriny zo slnka a vetra,
- na využitie geotermálnej energie, biomasy, bioplynu, skládkového plynu a plynu z čistiarní odpadových vôd na výrobu elektriny prostredníctvom kogenerácie.
V prípade repoweringu sa o podporu môžu uchádzať projekty:
- na modernizáciu existujúcich zariadení na využitie vodnej energie na výrobu elektriny, využitie biomasy, bioplynu, skládkového plynu a plynu z čistiarní odpadových vôd na výrobu elektriny prostredníctvom kogenerácie a výrobu biometánu.
Tretia oblasť, ktorá bude podporovaná je zvyšovanie flexibility sústavy. Konkrétne pôjde o projekty:
- budovania zariadení na uskladnenie energie (pripojené pred odovzdávacím miestom zariadenia na výrobu elektriny z OZE) a
- na zariadenia na výrobu vodíka elektrolýzou využitím elektriny z OZE a na jeho uskladnenie.
Koľko budete môcť získať?
Minimálna a maximálna výška pomoci na jeden projekt bude špecifikovaná vo výzve tak, aby bol dodržaný strop 15 miliónov eur na jeden podnik a jeden investičný projekt. V roku 2022 by sa malo rozdeliť 137 miliónov eur, v tom ďalšom roku 90 miliónov eur.
Čo sa týka spolufinancovania, toto samozrejme bude pri podnikoch požadované. Z Plánu obnovy získate financie, v závislosti od veľkosti a sídla, nasledovne:
- Malý podnik (maximálne 80% z grantu, v prípade Bratislavského kraja maximálne 65%)
- Stredný podnik (maximálne 70% z grantu, v BA kraji maximálne 55%)
- Veľký podnik (maximálne 60% z grantu, v BA kraji maximálne 45%)
Ako postupovať ďalej?
V prípade, že vás informácie k výzvam z Plánu obnovy na zelenú energetiku zaujali, nájdite si viac informácií a detailov podmienok priamo z dokumentu, ktorý uvádzame nižšie v sekcii „Dôležité odkazy“.
Ministerstvo hospodárstva SR avizuje, že prvé výzvy z tejto schémy budú vyhlásené v apríli. Je preto dobré sledovať webové sídlo MH SR ale tiež náš magazín grant UP, na ktorom budeme o tejto možnosti informovať.
Ak ešte neodoberáte náš newsletter, prihláste sa na odber a zostaňte v obraze. Newsletter zasielame každú druhú nedeľu.
Dôležité odkazy
Pozrite si tiež:
Redakčný tím magazínu grantUP
Ak sa Ti článok páčil, zanechaj nám recenziu na Facebooku.