Posted on

Nové údaje podľa portálu euronews.com odhalili, že mestá v Poľsku a Taliansku patria medzi najhoršie z hľadiska kvality ovzdušia v Európe. Naopak, najkvalitnejší vzduch dýchajú ľudia v Škandinávii a Pobaltí. Európska environmentálna agentúra (EEA) nedávno zverejnila svoje posledné hodnotenie kvality ovzdušia v mestách EÚ, pričom zdôraznila, že v niektorých mestách znečistenie ovzdušia naďalej predstavuje riziko pre zdravie. Pozrite si top mestá s najlepším a najhorším ovzduším. V článku nájdete aj mapu EÚ s vyznačením miest podľa kvality ich ovzdušia.

Škodlivé jemné častice vo vzduchu

EEA koncom minulého roka sa odhadovala, že v roku 2018 predčasne prišlo o život 417 000 občanov zo 41 európskych krajín práve kvôli znečisteniu ovzdušia. Je to o 60 000 menej ako desaťročie predtým. Podľa agentúry je to však stále „príliš vysoké číslo“.

Európska smernica stanovila maximálnu tolerovanú koncentráciu jemných častíc vo vzduchu na 25 µg / m3 pre daný rok. Zaujímavosťou je, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má oveľa prísnejšie usmernenie a to 10 µg / m3. Jemné častice sú znečisťujúcimi látkami v ovzduší, ktoré majú najväčší vplyv na zdravie z hľadiska chorôb a predčasných úmrtí.

Top 10 najlepších miest

Z hodnotenia EEA sa zistilo, že európskym mestom s najlepšou kvalitou ovzdušia za posledné dva roky je Umea vo Švédsku. Koncentrácia jemných častíc je v tomto meste nameraná v priemere na 3,7 µg / m3. Nasleduje fínsky Tampere (3,8 µg / m3) a portugalský Funchal (3,8 µg / m3).

V top desiatke mieste s najlepším ovzduším tiež figurujú švédska Uppsala a Štokholm, Estónsky Tallin a Narva a Tatu, nórsky Bergen a Trondheim ako aj španielske mesto Salamanca.

Mapa znečistenia ovzdušia EÚ
Zdroj: Európska environmentálna agentúra (jemné častice v μg / m3)

legenda - ovzdušie

10 najhorších miest

Na druhej strane sa podľa hodnotenia EEA zistilo, že mestom s najhoršou kvalitou ovzdušia je Nowy Sacz v Poľsku, s priemernou koncentráciou jemných častíc 27,3 µg / m3. Dolné trio dopĺňajú Cremona v Taliansku (25,9 µg / m3) a chorvátsky Slavonski Brod (25,7 µg / m3).

Zvyšných 10 najhorších miest zaberajú ďalšie štyri poľské mestá (Zgierz, Piotrkow Trybunalsi, Zory a Krakov), ako aj ďalšie tri talianske mestá (Vicenza, Brescia a Pavia) a bulharské mesto Veliko.

Pri zostavovaní zoznamu použila agentúra EEA na výpočet priemernej ročnej koncentrácie dennú koncentráciu jemných častíc 300 miest. Zahrnuté sú iba mestá, ktoré komunikovali minimálne 75% časového pokrytia údajov.

Informácie a údaje boli prevzaté z portálu euronews.com


newsletter granty


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *