Posted on

Európska investičná rada (EIC) podniká prvý krok k tomu, aby sa stala jedným z najväčších európskych investorov rizikového kapitálu, pretože získava 178 miliónov eur v akciách v rozvíjajúcich sa vedeckých a technologických spoločnostiach. Tento podiel by sa v nasledujúcich siedmich rokoch mohol zvýšiť na 3 miliardy eur.

Fond Európskej investičnej rady má v úmysle investovať priamo asi 178 miliónov eur do 42 začínajúcich spoločností a získať 10 až 25% z podielu od 500 tisíc do 15 miliónov eur pre každý z nich. Pôjde o vôbec prvé priame investície EÚ do MSP, čo predstavuje krok k tomu, aby sa z EIC stal jeden z najväčších európskych fondov rizikového kapitálu.

Krok smerom k uskutočňovaniu kapitálových investícií je poháňaný pretrvávajúcim problémom, že hoci má Európa poprednú svetovú vedu, nedokáže pretaviť ju do komerčného úspechu. Jedným z hlavných dôvodov je nedostatok rizikového kapitálu.

3 miliardy pre startupy

EIC, ktoré bolo v pilotnom režime od roku 2016 sa naplno rozbehne práve vo výskumnom programe Horizon Europe v rokoch 2021 až 2027. Komisia odhaduje, že v nasledujúcich siedmich rokoch sa priamo investujú približne 3 miliardy eur do začínajúcich podnikov, startupov. Vďaka tomu sa tento fond „stal jedným z najväčších fondov, ktoré v Európe nájdete,“ uviedla EK.

Cieľom je získať troj- až päťnásobok počiatočnej investície EIC prilákaním súkromného kapitálu. V ďalších kolách financovania si EIC zachová svoj podiel, ale nebude pokračovať. Výstupy budú trvať pravdepodobne sedem až desať rokov.

Individuálny prístup k startupom

Kľúčom k úspechu bude zaobchádzanie so spoločnosťami od prípadu k prípadu, verí Matti Hiltunen, senior advisor spoločnosti Business Finland, miestnej agentúry pre investície do inovácií a podporu obchodu. Kapitálové financovanie by malo podporovať spoločnosti, ktoré sú ďalej od trhu a nemajú obrat, čo znamená, že nemôžu prilákať investorov. „Každá spoločnosť je iná a treba sa na ňu pozerať individuálne, uviedol Hiltunen.

Sekundárnym cieľom fondu je pôsobiť ako hlavný investor, ktorý môže pritiahnuť viac súkromných investícií a rozšíriť tak európsky trh s rizikovým kapitálom ako celok.

To si vyžaduje, aby komisia dosiahla správnu rovnováhu a nestláčala súkromné ​​peniaze z najatraktívnejších príležitostí.

Nórsko tiež víta nový prístup zmiešania grantu a kapitálového financovania. Aj keď granty môžu podporiť rozvoj, prísľub kapitálových investícií umožňuje podnikateľom sústrediť sa na uvádzanie svojich produktov na trh bez ďalšieho stresu pri hľadaní investorov.

Umožnenie vstupu investorov „Fondu EIC by malo pôsobiť ako bezpečná stráž a záruka investície, ktorá by spoločnostiam poskytla potrebnú jasnosť a prístupovú cestu, aby mohli uspieť,“ uviedol Håkon Haugli, generálny riaditeľ inovačnej agentúry Innovation Norway.

V decemberi 2019 EIC vybralo prvé spoločnosti, do ktorých sa investuje, pričom má 159 spoločností, ktoré sú zaradené do kapitálových investícií. 

Proces financovania

Malé a stredné podniky môžu požiadať o grant alebo zmiešaný fond. Aby však mohli získať finančné prostriedky, musia najskôr prejsť náročným výberovým procesom.

Medzi uchádzačmi vyberie EIC tých najsľubnejších a pozve generálneho riaditeľa na pohovor so šiestimi odborníkmi na investície, technológie a právo. Panel potom vydá odporúčania komisii, ktorá potom vyberie víťazov.

Ďalším krokom je rozhodnutie o zložení financovania a jeho výške, rozhodnutie siedmich investičných odborníkov a zástupcu komisie, ktoré potom musí opäť schváliť komisia.

Potom je poločnosť konečne pripravená prijímať investície. Prvá z investícií do konvertibilných akcií nie je viazaná, ale po 18 mesiacoch musí spoločnosť preukázať, že prilákala podobné množstvo peňazí zo súkromných zdrojov, aby získala druhú tranžu.

„Naším zámerom nie je nahradiť trh vytláčaním súkromných investorov, ale naopak prilákať súkromných investorov a vytvoriť podmienky pre natlačenie,“ uviedla EK.

Proces zabezpečovania grantov sa v programe Horizon Europe bude meniť. O rozsahu zmien sa stále rokuje s členskými štátmi, cieľom je však zjednodušiť a skrátiť postup.

V prvom kole uchádzači predložia krátky „pitch“, ktorý sa použije na zostavenie užšieho výberu. V druhom kole podajú vybrané startupy úplnú žiadosť pomocou služby EIC na podporu podnikania.

Komisia tiež zvažuje zmeny v procese náležitej starostlivosti. Ako to však bude vyzerať, je stále nejasné.

Zlaté akcie

Vo väčšine spoločností získa EIC až 25% akcií. V niektorých strategických spoločnostiach by však vlastníctvo mohlo prekročiť 50%, aby sa zabezpečili zlaté akcie, ktoré dávajú komisii právo veta v tejto spoločnosti.

„Aj keď je nepravdepodobné, že by to EIC urobila na samom začiatku, vyhradzujeme si možnosť. Neznamená to, že to urobíme zakaždým, “uviedla EK.

O tom, či a kedy sa takáto možnosť uplatní, bude posudzované od prípadu k prípadu monitorovaním pôvodu rôznych investorov do spoločností financovaných z EIC. Ak majú investori z krajín, ktoré sa nezúčastňujú výskumného programu EÚ (Horizon Europe) významný vplyv v ktorejkoľvek spoločnosti, môže EIC vstúpiť a kúpiť viac akcií.

Cieľom je zabezpečiť, aby zahraniční investori nemali posledné slovo v budúcnosti strategicky významných spoločností. 

Håkon Haugli uznáva, že fond EIC by mohol hrať dôležitú úlohu v záujme Európy, varuje však: „je to nástroj, ktorý by sa mal používať opatrne a nemal by riskovať zbavenie práv podnikateľov“.

zdroj: sciencebusiness.net 

2 Replies to “EIC spustilo prvé rizikové investície do Startupov”

 1. Dobrý deň.zaujala ma možnosť čerpania z rizikovych grantov agrihub.
  môj projekt je postavit modernu malu farmu pre dojnice s vlastním
  spracovanim mieka na syry a miečne produkty .
  podstatou by bolo nezavisla energeticky z odpadu vyroby
  bioplynova elektrarnička a solarne fv kolektory a automatom na krmenie .
  pohon traktorou by bol na bioplyn newholland biocng.

  1. Dobrý deň pán Pavlovič, ďakujeme za komentár, odporúčam Vám aby ste sa obrátili na národný kontaktný bod, ktorý sa tejto téme oficiálne venuje a vie Vám bezplatne poradiť, zhodnotiť Váš zámer a prípadne navrhnúť vhodnú schému financovania – napr. pani Hurtová pre potravinové témy alebo pán Filus priamo pre tieto rizikové investície. Kontakty nájdete na tejto stránke: https://eraportal.sk/horizont-europa/heu-narodne-kontaktne-body/

   Čo ma k Vášmu zámeru ešte napadá, tak tematicky by ste mohli nájsť nejakú podporu aj v EIT Food: https://www.eitfood.eu/ – na Slovensku majú aj HUB centrum, kde Vám takisto poradia: https://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/spu-pokracuje-ako-eit-food-hub-aj-v-roku-2021/

   Prípadne si môžete pozrieť aj projekt AgriHub, či tam nebude pre Vás priestor: https://grantup.sk/podcast-26-kaskadovy-projekt-agrihub-podporuje-skcz-farmarov/

   Verím, že sa Vám to podarí zrealizovať! Všetko dobré.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *