Posted on

Prestížne médium Bloomberg zverejnilo rebríček najinovatívnejších krajín sveta v roku 2021. Na popredných miestach sú Južná Kórea, Singapur a Švajčiarsko. Z krajín EÚ sú v top 10 – Nemecko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Holandsko a Rakúsko. Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 44. mieste a v porovnaní s rokom 2020 pokleslo o 3 miesta.

Bloombergov index analyzuje kritériá pomocou siedmich rovnako vážených metrík vrátane výdavkov na výskum a vývoj, výrobných kapacít a koncentrácie high-tech verejných spoločností.

Top svetoví inovátori

Veľká časť údajov agentúry Bloomberg pochádza z obdobia pred krízou koronavírusu. Stále je pozoruhodné, že mnoho krajín s vysokým indexom – ako Južná Kórea, Nemecko a Izrael – boli svetovými lídrami v niektorých oblastiach boja proti pandémii, či už ide o sledovanie kontaktov alebo rýchle očkovanie.

Americké firmy ako Zoom Video Communications Inc. alebo výrobca vakcín Pfizer Inc. patria medzi emblémy inovácií v uplynulom roku, čo odráža najvyššie hodnotenie USA v oblasti hustoty technologicky vyspelých firiem.

Rebríček najinovatívnejších krajín podľa Bloomberg

Pandémia podľa ekonóma Paula Romera, nositeľa Nobelovej ceny, poukázala aj na iný druh prelomu, ktorý sa týka viac politiky a organizácie ako technológie alebo výskumu.

Druhý Singapur, ktorý vyčleňuje rozpočtové prostriedky na pomoc pracovníkom a spoločnostiam pri prechode na digitálnu ekonomiku, má tiež vysoké skóre v oblasti výroby – a jeho globálne konkurencieschopné univerzity ho zaradili medzi najvyššie stupne terciárneho vzdelávania.

Švajčiarsko, ktoré je lídrom v oblasti finančných a biologických technológií, sa umiestňuje na popredných priečkach podľa indexu v obidvoch kategóriách výskumu.

Nemecko, ktoré kleslo v rebríčku, nasleduje varovanie spred dvoch rokov Juergenom Michelsom, hlavným ekonómom Bayerische Landesbank, ktorý povedal, že krajina má nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a nevhodnú stratégiu pre technológie novej generácie.

Dve najväčšie svetové ekonomiky, USA a Čína sú zodpovedné za väčšinu svetových inovácií a sú tiež uzavreté v bitke o kľúčové oblasti politiky, ako sú práva duševného vlastníctva. Medzera medzi nimi sa počas životnosti indexu neustále zmenšovala. V roku 2021 došlo k poklesu v rebríčku oboch krajín.

Proces zoradenia krajín v rebríčku začal s viac ako 200 ekonomikami, ktoré boli hodnotené v stupnici od 0 do 100 v siedmich rovnako vážených kategóriách. Krajiny, ktoré nenahlásili údaje za najmenej šesť kategórií, boli vylúčené, čím sa celkový zoznam upravil na 111. Bloomberg publikuje rebríček najlepších 60 ekonomík.

Rebríček 60 najlepších

Celý rebríček si môžete pozrieť nižšie. Slovensko sa umiestnilo na spomínanom 44. mieste z celkového počtu hodnotených krajín. K dispozícii sú aj body hodnotení za jednotlivé kategórie.

Informácie boli prevzaté z portálu innonews.blog


facebook grantUP banner tmavy


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *