Posted on
Občas sa stane, že ešte nevyhlásená výzva na predloženie projektových zámerov nie je naplánovaná na presný dátum, a ak áno, potom nie je dodržaný sľubovaný dátum zverejnenia (toto je častý prípad našich ministerstiev a agentúr). Na druhej strane, ak aj máte vytipované grantové schémy, o ktoré sa zaujímate, povedzme Interreg alebo APVV, pochopiteľne nedokážete mať prehľad o všetkom aktuálnom, čo sa pod týmito schémami udeje.
V tomto článku Vám vysvetlíme ukážeme jednoduchý spôsob monitoringu výziev. Tento spôsob Vám pomôže fitrovať nepotrebné informácie v súčasnom informačnom svete a sústrediť sa iba na to, čo potrebujete. Môžeme potvrdiť, že vďaka tomuto efektívnemu spôsobu sme počas našej praxe mali vždy ako jední z prvých k dispozícii aktuálne informácie o výzvach, zmenách v kritériách (znovu, najčastejší prípad našich ministerstiev) alebo napríklad o podujatiach, ktoré môžu mať limitovaný počet účastníkov.
V zásade hovoríme o celkom jednoduchom procese, ktorý zvládne každý. V tomto prípade je riešenie použité v prehliadači Google Chrome, ale samozrejme existuje veľa doplnkov a pluginov, ktoré fungujú aj s inými webovými prehľadávačmi, ktoré prípadne môžete používať práve Vy.

1. Stiahnite si Page Monitor

Ak ste aspoň minimálne technicky zdatný typ človeka, viete, čo bude nasledovať v tomto kroku. Áno, otvoríme Google a napíšeme: „Page Monitor“. My Vám ale radi naservírujeme priamy odkaz, na ktorý stačí kliknúť.
V obchode Chrome kliknite na modré tlačidlo a pridajte si plugin „Page Monitor“ do prehliadača Chrome. Po tomto krátkom kroku bude „inštalácia“ v podstate dokončená. Teraz sa pozrieme, ako sa tento plugin používa v praxi na náš účel.

2. Choďte na stránku, ktorú chcete sledovať

Teraz musíte zvoliť webovú stránku, ktorú chcete sledovať. Upozorňujeme, že ak chcete monitorovať výzvy na predloženie projektových návrhov, mali by ste prejsť až na podstránku, kde by mali byť tieto informácie zverejnené. Môžete tiež sledovať všeobecné aktuality danej stránky – je to na Vás.
V našom konkrétnom prípade chceme monitorovať výzvy EIT. Predpokladám, že EIT zverejní výzvy na podstránke „Pressroom“, čo je vlastne stránka aktualít EIT.
Takže prejdeme na podstránku https://eit.europa.eu/newsroom. Na tejto obrazovke choďte na panel doplnkov v hornej časti prehliadača Chrome, kliknite na ikonku „Monitor Page“ a potom na možnosť „Monitor This Page„.
To je všetko. Od tohto momentu bude plugin monitorovať zmeny na zvolenej stránke.

3. Nastavte si interval kontroly

Je dobré nastaviť frekvenciu upozornení, respektíve uvedený interval kontroly. Tento interval závisí od účelu vášho monitorovania, ale podľa nášho názoru je najoptimálnejší interval asi 24 hodín. Pretože nechceme, aby nás každú minútu obťažovali notifikácie, je dobré nastaviť túto možnosť tak, že prejdeme k možnostiam pluginu, ako vidíte na obrázku.
Zobrazí sa zoznam sledovaných webových stránok. Stačí zvoliť stránku a tam následne sa zobrazí možnosť „Check Interval„, kde môžete nastaviť požadovanú hodnotu (je celkom ťažké zvoliť presne 1-dennú hodnotu :), takže a obrázku máme ilustračne uvedenú hodnotu 1 deň 1 hodina, čo je vlastne 25 hodín, a to je v poriadku.

4. Kontrolujte si notifikácie a buďte informovaní

Teraz sa nemusíte o nič starať. Keď sa na sledovanej stránke niečo zmení, program Page Monitor vás na to automaticky upozorní a zvýrazní zmeny. Zeleno tou, čo pribudlo a červenou to, čo zmizlo z webu. Môže to vyzerať podobne ako na našom vzorovom obrázku nižšie.
Toto je veľmi efektívny spôsob, ktorým sledujeme výzvy a aktuality, čo nám výrazne šetrí čas. Ak máme v práci pokojné dni, tieto notifikácie si prebehneme v úvode dňa počas pár minút. Budete prekvapení ako vám tento proces pomôže zefektívniť váš pracovný deň.

Page Monitor je samozrejme vynikajúci nástroj na sledovanie akýchkoľvek správ a informácií na webových stránkach, ktoré nie sú obmedzené iba na výzvy. Odteraz budete mať ten najlepší prehľad o dôležitých informáciách vo vašom odbore 🙂Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *