Slovensko je dlhodobo objektívne kritizované nielen za nízke tempo čerpania peňazí z eurofondov ale aj za byrokraciu a netransparentnosť, ktoré sú s procesom čerpania eurofondov spojené. Po období viac ako sedem a pol roka programového obdobia Slovensko stále nevyužilo ani polovicu z vyše 15 miliardového balíka eurofondov. Až 53 percent alokácie, teda takmer 9 miliárd eur, tak musíme dočerpať za dva a pol roka. Takáto krízová situácia si na realizáciu čerpania bude vyžadovať mimoriadne dobrý manažment a dostatok schopných kapacít.
Infografika
Pozrite si infografiku portálu EURACTIV Slovensko, ktorá zachytáva, v akom stave je čerpanie eurofondov v súčasnom programovom období, ako je na tom Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ a ako prebieha plnenie krízového plánu čerpania.
Horšie je na tom už iba Španielsko
Z údajov na infografike je zjavné, v akom nízkom tempe sa na Slovensku od roku 2014 rozbiehalo čerpanie alokovaných peňazí. Zaujímavosťou je, že najpomalšia krajina EÚ v rýchlosti čerpania eurofondov je Španielsko. Medzi krajiny s lepšou efektivitou čerpania ako je Slovensko, sa radia také krajiny ako Rumunsko či Bulharsko.
Najviac zaostáva pôdohospodárstvo
Podľa odporúčaní Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR by malo ešte v roku 2021 vyčerpať najviac prostriedkov Ministerstvo pôdohospodárstva. Ide o 10,7 milióna eur a práve toto ministerstvo je riadiacim orgánom Operačného programu Rybné hospodárstvo.
Informácie a infografika k tomuto článku boli získané z webových portálov InnoNews.blog a euractiv.sk
Pozrite si tiež:
Redakčný tím magazínu grantUP
Ak sa Ti článok páčil, zanechaj nám recenziu na Facebooku.